BIZNES

Yeni «John Deere» Tarım Makineleri Geliyor

Türkmenistan’da buğday hasat dönemi yaklaşıyor. Bu dönem öncesinde çiftçilerin yüzünü güldürecek müjdeli haber geldi. Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı ile John Deere International GmbH İsviçre şirketi arasında imzalanan anlaşma kapsamında 2017-2020 yılları devamında 1350 tarım makinesi ve yedek parçaları satın alınacak. Bunun ilk teslimatı hasat dönemi öncesinde gerçekleştirilecek.

İlk etapta John Deere W540 model biçerdöverlerin 150’si gelecek. Bunların 48’si Avrupa’dan Türkmenistan’a tren aracılığıyla gönderildi ve yakın zamanda gelecek.

Türkmenistan’ın satın aldığı bütün tarım ve iş makineleri ülkenin iklim şartlarına uygun biçimde hazırlanıyor. Dünyaca ünlü John Deere şirketinin yeni makineleri de bu testten başarılı geçti. W540 model biçerdöverler 260 beygir gücündeki motor ile donatılmıştır.

John Deere tarım makineleri 20 yıldan fazla süreden beri Türkmenistan’da aktif bir şekilde kullanılmaktadır. 

Haziran-Temmuz aylarında arazilerin ekim dönemine hazırlık sürecinde 400 John Deere 8245R traktör, pamuk hasat döneminde Ağustos-Eylül aylarında 200 tane John Deere 9970  pamuk toplama makineleri gelecek. 2018 yılında da yine 200 tane pamuk toplama makineleri teslim edilecek.

Türkmenistan’da pamuk ile buğday önemli tarım ürünleridir. Ülkenin önemli tarım arazilerinde buğday ile pamuk ekilmektedir. Pamuk hasadıyla ülkede tekstil sektörü dünyada büyük rağbet gören ürünlere imza atmaktadır. Buğday da son yıllarda bol miktarda üretilmektedir ve yurtdışına buğday ihracatına başlanmıştır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Owgan işewürleri Türkmenbaşy halkara portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

Özbegistan Respublikasynyň haryt-çig mal biržasy bilen hyzmatdaşlyk

“Arterail” kompaniýasynyň wekiliýeti Türkmenistana çagyryldy

Telekeçiler üçin elektron söwda okuwy

Halkara hususy hukugynyň kadalary ornaşdyrlar : Şertnama-hukuk kanunçylygy kämilleşdiriler

Baş Redaktor

Donald Tramp sport aýakgaplarynyň önümçiligini ýola goýdy