JEMGYÝET

Türkmenistan’daki yabancı sirk gösterisi büyük ilgi gördü

Türkmenistan’ı Yılbaşı heyecanı sardı. Yeni yıl öncesinde başkent Aşkabat’ta yabancı ülke sanatçılarının katılımıyla konser programları düzenlenirken, diğer tarafdan yabancı  ülkeden gelen sirk sanatçılarının gösterileri büyük ilgi gördü.

Türkmen Devlet Sirk salonunda yerli ve yabancı sirk sanatçıları tarafından  birbirinden heyecanlı ve zevkli gösteriler sunuldu.  Çocuklar kadar büyüklerin de ilgi gösterdiği sirkte sahnelenen yetenekler, büyük ilgi topladı.

Aşkabat’taki sirk salonunda akrobasi gösterileri, jonglörler, palyaçolar, kukla ve sihirbazların gösterileri sergilendi. Rus sirk ustaları Aleksandr Loginov ve Vladimir Sozanov’un akrobasi gösterileri büyük ilgi gördü. Rus palyaço Mihail Mingazov ise köpek ile sunduğu gösterileri izleycilerden alkış aldı.

Program kapsamında Türkmenistan’ın Galkınış atlı grubunun gösterisi de büyük beğeni topladı.

Sirkin en can alıcı gösterisi Mısırlı Hamad Kut’un 10 aslan ve 3 kaplan ile sunduğu gösteri oldu. Gümüş İdol ödülünün sahibi Hamad Kut, yaban hayvanlar ile yaptığı gösterileri çocuklarda heyecanlı dakikalar oluşturdu.

Ülkede Yılbaşı öncesinde okullarda da kış tatili başlıyor. Bu nedenle 18 Aralık 2016 ve 22 Ocak 2017 tarihleri arasında Türkmen Devlet Sirki’nde çeşitli yerli ve yabancı sirk sanatçılarının gösterileri sunulacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy