TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan ile Tataristan iş dünyası ortak projelere imza atacak

Türkmenistan ile Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan arasında ekonomik ilişkileri giderek arttırılıyor. İki ülkenin iş dünyasının temsilcilerinin buluştuğu görüşmelerde bir dizi ortak projeler değerlendirildi. Türkmenistan Sanayiciler ve Girşimciler Birliği heyeti, Tataristan’ın başkenti Kazan kentinde görüşmelerde bulundu. Bu ziyaret, Aşkabat-Kazan arasında başlatılan ilk tarifeli uçak ile gerçekleştirildi.

Türkmen heyeti, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ile görüştü ve aynı zamanda Tataristan Bakanlar Kurulu’nda bir dizi temaslarda bulundu. Görüşmelerde özel sektördeki münasebetlerin arttırılması yönündeki konular değerlendirildi.

Türkmen işadamları, Tatarstan’daki Nefis-produkt üretim tesisleri gezdi. Bu tesiste, mayonez, ketçap, sosların çeşitleri üretiliyor. Türkmen işadamlarına, üretim tesisleri gezdirilerek, ürünlerin üretim aşamaları ve kullanılmakta olan teknolojiler hakkında bilgi verildi.

Ayrıca, Türkmenistan heyeti, Tataristan’daki Enformasyon Teknoloji parkını da gezdi. Tataristan’daki İT merkezi Doğu Avrupa’daki en büyük teknoloji merkezlerinin birisidir.

Tataristan’ın Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nda, Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir dizi temaslar geerçekleştirildi.

Kazan’daki Himgrad teknokent’de Türkmen işadamları boya ve diğer ürünler, bunlardan yapılan polimerlerin üretimi için atölye ve fabrikaları inceledi. Bu tesislerde Türkmenistan’dan getirilecek ham madde ile üretim yapılması konusunda görüşmeler yapıldı.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Çoganly ýaşaýyş toplumynda seýilgäh gurmak boýunça bäsleşik

Halkara Nowruz güni mynasybetli täze awtobus ugry ýola goýuldy

«Türkmenbaşy-Garabogaz-Gazagystan serhedi» boýunça bäsleşik

Teswirle