BIZNES

Türkmenistan ile Tataristan iş dünyası ortak projelere imza atacak

Türkmenistan ile Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan arasında ekonomik ilişkileri giderek arttırılıyor. İki ülkenin iş dünyasının temsilcilerinin buluştuğu görüşmelerde bir dizi ortak projeler değerlendirildi. Türkmenistan Sanayiciler ve Girşimciler Birliği heyeti, Tataristan’ın başkenti Kazan kentinde görüşmelerde bulundu. Bu ziyaret, Aşkabat-Kazan arasında başlatılan ilk tarifeli uçak ile gerçekleştirildi.

Türkmen heyeti, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ile görüştü ve aynı zamanda Tataristan Bakanlar Kurulu’nda bir dizi temaslarda bulundu. Görüşmelerde özel sektördeki münasebetlerin arttırılması yönündeki konular değerlendirildi.

Türkmen işadamları, Tatarstan’daki Nefis-produkt üretim tesisleri gezdi. Bu tesiste, mayonez, ketçap, sosların çeşitleri üretiliyor. Türkmen işadamlarına, üretim tesisleri gezdirilerek, ürünlerin üretim aşamaları ve kullanılmakta olan teknolojiler hakkında bilgi verildi.

Ayrıca, Türkmenistan heyeti, Tataristan’daki Enformasyon Teknoloji parkını da gezdi. Tataristan’daki İT merkezi Doğu Avrupa’daki en büyük teknoloji merkezlerinin birisidir.

Tataristan’ın Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nda, Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir dizi temaslar geerçekleştirildi.

Kazan’daki Himgrad teknokent’de Türkmen işadamları boya ve diğer ürünler, bunlardan yapılan polimerlerin üretimi için atölye ve fabrikaları inceledi. Bu tesislerde Türkmenistan’dan getirilecek ham madde ile üretim yapılması konusunda görüşmeler yapıldı.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri