BIZNES

Türkmenistan Bakanlar ve Devlet Güvenlik Kurulu toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar ve Devlet Güvenlik Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, ülkenin iç ve dış siyaseti gündemi değerlendirildi.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Beşimmurat Hocammammedov, 2018 yılının devlet bütçesi ile ilgili yapılan hazırlıklar konusunda bilgi verdi. Bu alanda ülkenin bakanlıkları, valilikleri ve diğer kuruluşları ile ilgili çalışmalar yapılıyor.

Devlet Başkanı, devlet bütçesi hazırlanırken, özel sektörün desteklenmesi, yeni üretim tesislerin kurulması, ekonominin bütün alanlarında yeni teknolojilerin çekilmesi yönünde ön çalışmaların yapılmasını istedi.

AVAZA’DA DOÄžALGAZ KONGRESİ YAPILACAK

Petrol ve doğalgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev, 8.Uluslararası Doğalgaz Kongresi’ne yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. 23-24 Mayıs tarihinde Avaza turizm bölgesinde düzenlenecek Gaz Kongresi kapsamında uluslararası fuar da düzenlenecek. Söz konusu uluslararası organizasyon enerji alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi için önemli bir zemin teşkil edecek. Bu alanda yabancı firmalar ile geleceğe yönelik iş alanları belirlenecek.

Summit Conferences & Exhibitions Ltd şirketinin haberine göre, kongreye 400 heyetin katılması bekleniyor. 40 kişinin konuşma yapacağı kongreye Petronas, Dragon Oil, CNPC, LG İnternational, Hyundai, total, Petrofac gibi 20 civarında şirket sponsorluk yapıyor.

Kongrede, Türkmenistan’ın 2025 yılına kadar sanayi kalkınma planları anlatılacak ve bu alandaki uluslararası yatırım projeleri değerlendirilecek.

TİCARET VE HİZMETLER FUARI

Aşkabat’ta düzenlenecek Türkmenistan ile Belarus arasındaki İş Forumu ile Ticaret ve Hizmetler Fuarı’na hazırlık yapılıyor. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğine katkı sağlayacak İş forumunda imzalanacak ortak belgeler ele alınacak, tarım ve kamu alanında üretim tesislerin kurulması, beyaz eşya, elektronik malzemeler, inşaat malzemeleri, gıda ürünleri, ileri teknoloji ve otomotiv sanayisine yönelik işbirliği konuları değerlendirilecek.

TACİKİSTAN KÜLTÜR GÜNLERİ

29-31 Mayıs tarihleri arasında Tacikistan Kültür Günleri etkinlikleri Aşkabat’ta düzenlenecek. Program kapsamında konserler, film gösterimi, sergiler ve çeşitli kültürel faaliyetler düzenlenecek. Sözkonusu kültürel etkinlikler, Türkmenistan ile Tacikistan arasındaki ikili kültürel bağların pekişmesine imkan sağlayacak.

TÜRKMEN HEYETİ, MOLDOVA’YI ZİYARET ETTİ

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlığında heyet, Moldova’’yı ziyaret etti. Türkmen heyeti, Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un girişimiyle Moldova’nın toprakları içerisinde yer alan Gagavuz özerk bölgesinde inşa edilen Dostluk kreşinin açılış törenine katıldı. Gagavuz Özerk Cumhuriyeti Başkanı İrina Vlah, Türkmenistan Devlet Başkanı’na bu anlamlı projenin hayata geçirilmesinden dolayı teşekkür etti.

Ayrıca, Türkmen heyeti Moldova Cumhuriyeti Delacau köyünde faşizme karşı savaşta Moldova kurtuluşu için ölen askerlere yönelik inşa edilen anıtın açılışı da gerçekleştirildi. Törene, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon da katıldı.

Ayrıca, Bakanlar ve Devlet Güvenlik Kurulu toplantısında yolsuzluğa karşı mücadele konulu yasanın hazırlıkları ele alındı. Aşkabat’ta düzenlenecek Asya Oyunları’na yönelik hazırlıklar görüşüldü.

Türkmen Lider, Türkmenistan ile Belarus ve Moldova arasındaki hükümetler arası komisyonun Türkmen tarafının üyelerini belirleyen kararlara imza attı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan “Fitсh Ratings” agentligi bilen hyzmatdaşlyk eder

“Sarahs-Mary-Serhetabat” ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň gurluşygynyň taslamasy teklip edilýär

“Botaş” we “Gazprom” Stambulda tebigy gaz söwda merkezini döreder

Stambuldaky Türkmenistanyň Baş konsullygynda türk işewür toparlarynyň wekilleri bilen duşuşyk geçirildi

Angliýanyň ilkinji milliarder sazandasy boldy

Ata Watan Eserleri

Türkmen halysynyň baýramyna taýýarlyk görülýär