BIZNES

Lapis Lazuli projesi hayata geçecek: Marmara’ya kadar uzanacak

Türkmenistan'ın ev sahipliğinde düzenlenen 7. Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı (RECCA) kapsamında Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Transit Taşımacılık Projesine (Lapis Lazuli) ilişkin anlaşma imzalandı.

Afganistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye arasındaki "Lapis Lazuli Transit Taşımacılık Koridoru" anlaşmasına, Türk tarafından konferansa katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız imza attı. Ayrıca, anlaşma Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Afganistan Dışişleri Bakanı Salahaddin Rabbani, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ve Azerbaycan Demiryolları kurumu başkan yardımcısı tarafından da imzalandı.

Anlaşmanın, ulaşımdaki altyapı eksikliğinin çözümüne ve bölge ülkeleri arasında gümrük işlemlerinde yaşanan sorunların çözümüne katkı sağlaması bekleniyor. 2 milyar dolardan fazla yatırımla tamamlanması beklenen projenin, tarihi İpek Yolu'yla birleşecek olması önemini artırırken birçok ülkenin bu projeye dahil olmak üzere başvurduğu belirtildi.

Afganistan – Türkmenistan – Azerbaycan – Gürcistan – Türkiye Transit Taşımacılık Koridoru (Lapis Lazuli) projesi ile, Afganistan-Türkmenistan-Hazar Denizi-Azerbaycan-Gürcistan arasında Karadeniz’deki limanlar kullanılarak veya Bakü-Tiflis-Kars demiryolu üzerinden Boğaz Köprüleri ve Marmaray aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan bir transit koridoru oluşturulması hedeflenmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

Ýene-de okaň

Özbegistan Respublikasynyň haryt-çig mal biržasy bilen hyzmatdaşlyk

“Arterail” kompaniýasynyň wekiliýeti Türkmenistana çagyryldy

Telekeçiler üçin elektron söwda okuwy

Halkara hususy hukugynyň kadalary ornaşdyrlar : Şertnama-hukuk kanunçylygy kämilleşdiriler

Baş Redaktor

Donald Tramp sport aýakgaplarynyň önümçiligini ýola goýdy

“Rosatom” Gyrgyzystanda ýel energetika taslamasyny durmuşa geçirer