BIZNES

Çin petrol şirketinden Türkmenistan’a 7 milyar dolarlık yatırım

Hazar’ın sahillerinde yer alan Avaza turizm bölgesinde düzenlenen 8.Uluslararası Doğalgaz Kongresi’ne katılan Çin’in CNPC International Türkmenistan şirketi genel müdürü Den Minmin yaptığı konuşmasında, Bahtiyarlık anlaşmalı bölgeye 7 milyar dolar yatırım yapıldığını söyledi.

Türkmen ortakları ile yapılan çalışmalarda yüzde yüz başarı kazandıklarını söyleyen Çin şirketi temsilcisi, Bahtiyarlık ürün paylaşımı anlaşmalı bölgede binlerce Türkmen uzmanların çalıştığını ve bu bölgenin Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattının önemli doğalgaz sevkiyatının yapıldığı saha olduğunu ifade etti.

Bugüne kadar Türkmengaz devlet kurumu Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattıyla 110 milyar metreküpten fazla, CNPC’nin ise 60 milyar metreküp civarında doğalgaz tedarik ettiğini söyleyen Den Minmin, bölgede sismik çalışmaların yapıldığını, 115 kuyuda test ve sondaj çalışmaların gerçekleştirildiğini, üretim, lojistik ve sosyal altyapının kurulduğunu ve bu senenin sonu itibariyle yatırım miktarının 7 milyar dolara ulaşacağını belirtti. Bahtiyarlık bölgesindeki doğalgaz arıtma tesislerinin kapasitesinin 13 milyar metreküpe ulaştığını söyledi.

Avaza’daki ve dünyanın da önemli etkinlikleri arasında yer alan 23-24 Mayıs tarihlerinde düzenlenen 8.Uluslararası Doğalgaz Kongresi’ne başta ABD, Japonya, Rusya, Türkiye, Güney Kore, Avrupa Birliği ülkeleri, Malezya, Singapur, İran ve Pakistan olmak üzere 36 ülkeden 300’ün üzerinde heyet katıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “HI-TECH Türkmenistan 2024” halkara forum we sergi geçiriler