BIZNES

Bakanlar Kurulu: Aşkabat-Türkmenbaşı otobanı hayata geçiyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Kurulu ortak toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkmen Lider her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanan At Bayramını ulusal bayram olarak ilan edilmesini teklif ederek, bununla ilgili hazırlanan kararnameyi imzaladı. Karar kapsamında bundan sonra Nisan ayının son Pazar günü kutlanan bayramın ismi Türkmen Atının Ulusal Bayramı olarak değiştirildi.

Toplantıda, Bakanlar Kurulu üyeleri kendi sektörleri hakkında bilgilendirdi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı G.Muradov, Aşkabat-Türkmenbaşı otobanının inşası ile ilgili sözleşmenin hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Bu projenin hayata geçirilmesi için adımlar atılıyor. Daha önce de, Türkmen Lider, Aşkabat-Türkmenabat otobanının inşası için yerli firmalara kredi sağlanmasına ilişkin karar imzalamıştı.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Ç.Gılıcov, Mayıs ayında tekstil ve halı ürünlerinin fuarının düzenleneceğini kaydetti. Bununla ilgili konferansın da organize edileceği açıklandı.

Petrolgazdan sorumlu . Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı M.Meredov, Balkan vilayetindeki polietilen ve polipropilen, Ahal vilayetindeki doğalgazdan benzin üretecek tesislerin inşası hakkında bilgilendirdi.

GAZİLERE PARA HEDİYESİ

Toplantıda, bu sene 1941-1945’li yılların 2.Dünya Savaşı’nda savaşan gazilere ve savaşta vefat olan askerlerin eşlerine 73.Zafer Bayramı dolayısıyla hediyeler verileceği kaydedildi. Türkmen Lider bununla ilgili kararnameyi imzaladı.

Zafer Bayramı dolayısıyla gazilere ve asker eşlerine 200 Manat para ve çeşitli değerli hediyeler takdim edilecek.

Ýene-de okaň

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “HI-TECH Türkmenistan 2024” halkara forum we sergi geçiriler

Özbegistan, Gazagystan we Gyrgyzystan bilelikde gidroelektrik stansiýasy gurar

Watan harmanyna 2100 tonnadan gowrak pile tabşyryldy

Wenada bilelikdäki türkmen-awstriýa toparynyň 12-nji mejlisi geçirildi

Hytaý-Gyrgyzystan-Özbegistan demirýoly boýunça ylalaşyga gol çekildi