BIZNES

Aşkabat-Erivan-Frankfurt seferi başlatıldı

Türkmenistan’ın sivil havacılık şirketi tarafından Aşkabat-Erivan-Frankfurt tarifeli yeni uçak seferi başlatıldı. Türkmenhavayolları kurumunun başlattığı bu sefer yılbaşı öncesinde işadamları ve turistik gezileri sevenler için büyük bir heyecan yarattı.

Aşkabat-Erivan-Frankfurt-Erivan-Aşkabat sefer sayılı uçak, Türkmenistan’ın Uluslararası Aşkabat havalimanına iniş yaptı.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Ağustos ayında Ermenistan’a yaptığı resmi ziyarette Aşkabat-Erivan hattında uçak seferlerinin başlatılması görüşülmüştü. Bunun akabinde Eylül ayında bu hatta ilk sefer yapıldı. Şimdi ise Erivan üzerinden üçüncü ülkelere yani Almanya’nın Frankfurt kentine sefer başlatıldı.

Aşkabat-Erivan-Frankfurt seferi yapan uçak, Aşkabat havalimanına gelmeden önce Erivan’ın uluslararası havalimanına iniş yaptı. Burada resmi bir tören düzenlendi. Türkmen heyetini, Ermenistan sivil havacılık yetkilileri tuz ve ekmekle karşıladı.

Ermenistan Hükümetine bağlı Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Sergey Avetisyan, törene katılanları yeni seferin başlaması ile tebrik ederek, bu güzergahta talebin fazla olduğuna dikkat çekti.

Uçak seferi hafta bir defa Çarşamba günleri gerçekleştirilecek. Eğer, uçak seferine talebin artmasıyla sefer sayısının haftada 2 defa yapılması planlandı.

Aşkabat-Erivan-Frankfurt-Erivan-Aşkabat uçuşunun açılmasıyla birlikte, Türkmenistan ulusal havayolu şirketi, ulaşım ve transit potansiyelini Kafkas bölgesi ve Batı Avrupa yönünde arttırmıştır. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Demirýollary edarasy Türkmenistanda bilen hyzmatdaşlyga gyzyklanma bildirýar

Pakistan Türkmenistandan karbamid satyn almagy meýilleşdirýär

Türkmenistanda liftleriň önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistanda statistika ulgamy sanlylaşdyrylýar

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar