BIZNES

Türkmenistan’dan İran’a doğalgaz yanıtı

Türkmenistan ile İran İslam Cumhuriyeti arasında başlayan doğalgaz krizi yeni bir boyuta taşındı. İran’ın borcunu ödemediği için Türkmenistan Ocak ayından itibaren doğalgaz sevkiyatını sınırladı.

Bunun akabinde İran Ulusal Gaz Şirketi Başkanı Hamid Reza Aragi Türkmenistan doğalgazının sevkiyatı ve finansal farklılıklar konusunda bir açıklama yaptı. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı buna karşılık bir basın bildirisi yayınladı.

 

Dışişleri Bakanlığı’nın basın bildirisinde şu açıklamalar yer aldı;

“Türkmenistan tarafı, doğalgaz alım-satım anlaşmasının yükümlülüklerini sıkı bir şekilde yerine getirerek, İran’a yıllar boyunca kesintisiz doğalgaz sevkiyatını gerçekleştirdi. Bunun aksine, İran Ulusal Gaz Şirketi uzun bir süre ‘al ya da öde’ ilkesini ihlal ederek, Türkmen gazını istenilen miktarda almadı. Bunun yanı sıra, İran şirketi anlaşma gereğince finansal yükümlülüklerini yerine getirmeyerek, Türkmengaz Devlet Kurumu’na borçlanmıştır.

Önceden bildirildiği gibi, bu koşullar sonucunda, "Türkmengaz" mali ve ekonomik durumunun etkilenmesi dolayısıyla üretim faaliyetlerini azaltarak, İran'a doğal gaz arzını kısıtlamak zorunda kaldı.

Herkesin bildiği gibi, Türkmen tarafının girişimiyle İran Ulusal Gaz Şirketi’nin Türkmen ortaklarına karşı borçlanması yüzünden ortaya çıkan sorunları çözmek için birçok defa görüşmeler organize edilmiştir. Bu görüşmelerde, Türkmenistan’ın doğalgaz sektörünün uzmanları ortak bir çözüm bulmak ve İran tarafıın borcunu kapatmak konusunda bir takım önerilerde bulunmuştur. Ancak, ne yazık ki, bu yapıcı öneriler bugüne kadar İran tarafından gerekli desteği bulmamıştır”.

Türkmen Dışişleri Bakanlığı’nın bildirisinde, Sn Aragi’nin önyargılı ve taraflı açıkmalarda bulunduğu, İran’a doğalgaz sevkiyatında olaylara tek taraflı baktığı kaydedildi. Bunun yanı sıra, İran Ulusal Gaz Şirketi’nin uluslararasi tahkime başvurmak isteyebileceği yönündeki açıklamalarına karşılık, Türkmengaz devlet kurumunun da anlaşma gereğinde böyle bir hakka sahip olduğu duyuruldu.

Bildiri de, Türkmen tarafının bir kez daha durumu çözmek için müzakerelere devam etmeye hazır olduğu belirtildi.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Angliýanyň ilkinji milliarder sazandasy boldy

Ata Watan Eserleri

Türkmen halysynyň baýramyna taýýarlyk görülýär

Türkmenistanda öndürilýän önümler «TIBCO-2024» sergisinde görkezilýär

Aşgabatda azyk önümçiliginiň döwrebap tehnologiýalarynyň halkara sergisi öz işine başlady

Russiýa bilen Merkezi Aziýanyň haryt dolanyşygy 44 milliard dollara deň boldy

Ata Watan Eserleri

USAID 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumyny geçirýär