TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’dan Hindistan’a davet

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Iki ülke arasındaki ikili işbirliğinin ele alındığı görüşmede, Türkmen Lider Hint mevkidaşını 2018 yılnın Şubat ayının ikinci yarısında Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattının Afgan topraklarındaki inşasının temel atma törenine davet etti.

Bu tören Türkmenistan ile Afganistan sınırında gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattı projesinin ve fiber optik iletişim hattının temeli atılacak, Serhetabat-Turgundi demiryolu hizmete verilecek.

Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind davet için teşekkür ederek, TAPİ projesine ve Afganistan’ın ekonomik entegrasyonuna katkı sağlayacak ve bölgeyi kalkındıracak bütün projelere büyük önem verdiklerini kaydetti. Hint Cumhurbaşkanı’nın bu törenlere katılması diplomatik çevreler tarafından belirlenecek.

Liderler, iki ülke arasındaki işbirliğinden memnun kaldığını belirterek, bölgesel ve uluslararası konuları görüştü. Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind, Türkmen Lideri’nin küresel problemlerin çözümü için ileri sürdüğü uluslararası inisiyatifleri desteklediklerini açıkladı.

Taraflar Temmuz 2015’te Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyareti ve bu ziyarette mutabık kalınan konulara değindiler. Ayrıca, modern bilgi teknolojileri, ticaret-ekonomik ve insani-kültürel alanlarda işbirliği ele alındı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Russiýa ulag ulgamynda ähtnama gol çekişdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan maýadarlary gämi gurluşygyna çagyrýar

Ata Watan Eserleri