TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da golf sporuna büyük ilgi

2017 yılında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’da spor alanındaki ciddi atılımlara bir yenisi eklendi. Topraklarının büyük bölümü çölle kaplı olan ülkede, kış sporlarının geliştirilmesi yanı sıra sporun çeşitli bir alanı olan golf sporuna da ilgi artmaktadır. Bu alanda yatırım yapılarak, başkent Aşkabat’ta golf sahası kuruluyor.

Türkmenistan, golf sporundaki çalışmaları ABD’nin bu alandaki ünlü firması Niclaus Design ile birlikte gerçekleştiriyor. Şirketin sahibi Jack Niclaus, Aşkabat’ta resmi ziyarette bulunarak, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

Görüşmede, spor alanındaki ikili işbirliği yanı sıra golf sahasının inşası ve gelecekte bu spor dalında yarışmaların düzenlenmesi gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Golf dünyanın en popüler spor dallarından birisi olmakla beraber her yaşta ve her sezon oynalabilen bir spordur. Bu spor dalı sağlık için de faydalıdır. Uzun bir süre açık havada kalmakla beraber hareketlerin koordinasyonu sağlar, düşünme ve kendini kontrol etme kabiliyetini geliştiriyor.

Jack Niclaus 1962-1986 yıllar arasında 18 kez en süt düzeydeki golf turnuvalarında şampiyon olmuş, profesyonel bir golfçudur. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle