JEMGYÝET

Türkmenistan’da golf sporuna büyük ilgi

2017 yılında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’da spor alanındaki ciddi atılımlara bir yenisi eklendi. Topraklarının büyük bölümü çölle kaplı olan ülkede, kış sporlarının geliştirilmesi yanı sıra sporun çeşitli bir alanı olan golf sporuna da ilgi artmaktadır. Bu alanda yatırım yapılarak, başkent Aşkabat’ta golf sahası kuruluyor.

Türkmenistan, golf sporundaki çalışmaları ABD’nin bu alandaki ünlü firması Niclaus Design ile birlikte gerçekleştiriyor. Şirketin sahibi Jack Niclaus, Aşkabat’ta resmi ziyarette bulunarak, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

Görüşmede, spor alanındaki ikili işbirliği yanı sıra golf sahasının inşası ve gelecekte bu spor dalında yarışmaların düzenlenmesi gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Golf dünyanın en popüler spor dallarından birisi olmakla beraber her yaşta ve her sezon oynalabilen bir spordur. Bu spor dalı sağlık için de faydalıdır. Uzun bir süre açık havada kalmakla beraber hareketlerin koordinasyonu sağlar, düşünme ve kendini kontrol etme kabiliyetini geliştiriyor.

Jack Niclaus 1962-1986 yıllar arasında 18 kez en süt düzeydeki golf turnuvalarında şampiyon olmuş, profesyonel bir golfçudur. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri