JEMGYÝET

Türkmenistan’da bir günde 355 bin ağaç dikildi

Orta Asya ve Hazar Havzası’nda iklim değişikliğine karşı kararlı bir şekilde mücadele eden Türkmenistan’da sonbahar dönemi ağaçlandırma kampanyası başlatıldı. Ülke genelinde başlatılan ağaç dikme etkinliğine, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı.

Başkent Aşkabat’taki Yıldız otelin çevresinde yapılan etkinliğe, Türkmenistan’da bulunan yabancı ülke büyükelçileri, uluslararası örgüt temsilcileri, bakanlık ve kamu kuruluş yetkilileri ve üniversite öğrencileri katıldı. 

Etkinliğin yapıldığı alana gelen Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ilk olarak fidani toprakla buluşturdu. Ardından etkinliğe katılan konuklar, fidanları dikmeye başladılar.

Türkmenistan Devlet Başkanı, etkinliğe katılan Birleşmiş Milletler Türkmenistan Koordinatörü, BM Kalkınma Programı Daimi Temsilcisi Jasinta Barrins ile birlikte ağaç dikerek, Türkmenistan ile BM ilişkilerini değerlendirdi. Taraflar, özellikle ekoloji sorunlarının giderilmesi konusunda görüş alışverşinde bulundu.

Sayın Devlet Başkanı ayrıca, UNİSEF Türkmenistan Temsilcisi Şahin Nilofer ile de fidanları toprak ile buluşturarak, çalışma esnasında Türkmenistan ile UNİSEF arasındaki çeşitli alanlardaki ortak projeleri görüştü. Türkmenistan Devlet Başkanı, bunun yanı sıra BM Genel Sekreteri Temsilcisi, BM Önleyici Diplomasi Merkezi Başkanı Petko Draganov ile de ağaç dikti.

Sayın Devlet Başkanı, ağaç dikme etkinliğine katıldıkları için yabancı ülke büyükelçilerine teşekkür ederek, Türkmenistan’ın milli ormancılık programı kapsamında bölgenin ekolojik sorunlarının giderilmesine katkı sağlamaya çalıştıklarını kaydetti. Türkmenistan’ın en kısa zamanda yem yeşil bir ülke olacağının altını çizen Sayın Devlet Başkanı, Yıldız otelin çevresinde golf sahasının kurulduğunu ve Aşkabat’ın bu bölgesinde dinlenmek için bütün imkanların oluşturulduğunu söyledi.

Türkmenistan genelinde ağaçlandırma kampanyasına 340 bin insan katılarak, 355 bin ağaç dikildi. Sadece başkent Aşkabat’ta, 34 bin insan 110 bin fidan dikti. Ülkenin diğer vilayetlerinde 306 bine yakın insan, 245 bin ağaç dikmenin mutluluğunu yaşadı. 

Her sene ülke genelinde 3 milyon ağaç dikiliyor. Bu nedenle, ilkbahar ve sonbaharda ağaç dikme kampanyası gerçekleştiriliyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA) 

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi