SPORT

Türkmenistan Spor Başarıları

Bu sene bağımsızlığının 25.yılını kutlayan Türkmenistan, Orta Asya’nın ekonomik bakımdan güçlü devletlerinden birisini teşkil ediyor. Ülkede bütün alanları kapsayan kalkınma programları kapsamında spor alanında da dev atılımlar gerçekleştirildi. Türkmenistan’da sporun geliştirilmesinin ve sağlıklı yaşam tarzının güçlendirilmesi, ülkenin devlet politikasının en önemli önceliklerinden birisini teşkil etmektedir.

Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un öncülüğünde Türkmenistan’da spor alanında tesisleşme faaliyetleri hızlandırıldı. Bunun sonucunda ülkede spora olan ilgi artarak, nufüsün büyük çoğunluğu spor faaliyetlerine aktif katılmaya başladı.

Ata binmeyi seven, çeşitli spor etkinliklerine ciddi merak salan Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığında Türkmenistan spor ülkesine dönüştü. Son yıllarda Türkmenistan spor alanındaki elde ettiği başarılar ve ev sahipliği yaptığı spor organizasyonları ile dünya kamuoyu tarafından büyük takdir topluyor.

ORTA ASYA’NIN İLK ASYA OYUNLARINA EV SAHİPLİÄžİ YAPACAK

Ülkelerin dünya kamuoyundaki prestijini artırmasına katkı sağlayan ve önemi gün geçtikçe artan unsurlarının başında sportif başarılar ve uluslararası spor organizasyonları düzenleme kapasitesi geliyor. 25 yıllık bağımsızlık karnesine büyük başarıları sığdıran Türkmenistan, 2017 yılında Orta Asya’dan ilk olarak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5. Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak. 

2010 yılında 5. Asya Oyunları’na ev sahipliği hakkı Türkmenistan’a verildi. Türkmenistan Hükümeti, bundan sonra Asya’nın prestijli spor organizasyonluğuna ev sahipliği yapmak için hazırlıklara başladı. Aynı yıl bölgenin en büyük Olimpiyat Köyü’nün temeli atıldı. Bünyesinde 30’un üzerinde çeşitli tesisleri barındıran Olimpiyat Köyü için ciddi yatırım yapılarak, bunun maliyeti 5 milyar doları buldu. Bütün sportif tesisler, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin standartlarında yapılıyor.

Sözkonusu projenin inşası tüm hızıyla daha öncesiden belirlenen program kapsamında yürütülüyor. Proje 3 aşamada hayata geçirilirken, ilk aşamasındaki tesislerin inşası Nisan 2014 tarihinde tamamlandı. 2.aşamadaki projelerin tamamı Aralık 2015 yılında teslim edildi. Üçüncü aşamadaki inşaat çalışmaları hızlandırılırdı.

Türkmenistan’da düzenlenen Asya Oyunları daha kapsamlı bir hal aldı. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un yoğun çabaları sonucunda bu organizasyona 45 Asya ülkesi yanı sıra 17 Okyanus ülkelerinde katılması kararlaştırıldı. Böylece, 62 ülkeden sporcular 21 dalda madalya için ter dökecek. Türkmenistan’da Asya Oyunları hazırlıkları kapsamında birçok spor dalında test oyunları gerçekleştirildi.

FARKLI ASYA OYUNLARINA BAŞLAMA ETKİNLİÄžİ

Türkmenistan, bu oyunların başlamasına kısa süre kalması dolayısıyla farklı bir başlama etkinliği ile göz doldurdu. Asya Oyunları’nın başlamasına 500. gün kalması münasebetiyle bu oyunların simgesi olan Ahalteke atlarının yürüşü başlatıldı. Bununla ilgili düzenlenen törene katılan Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Asya Oyunları’nın ülkesinin tarihinde bir ilk olacağını ve bunu en üst düzeyde organize ederek, akıllarda kalması için çaba göstereceklerini söyledi. Bu çerçevede, atlı yürüşü başlatılarak,  17 atlı grubu ülkenin 5 vilayetinde 100’er gün bulunarak, 17 Eylül 2017 tarihinde Asya Oyunları’nın açılış töreni için Olimpiyat Köyün’deki dev stadyuma giriş yapacak.  

KISA DÖNEMDE DEV ATILIMLAR

Türkmenistan’da spor alanındaki tesisşleme hızla devam ediyor. 2009-2015 yılları arasında ülke genelinde 157 spor okulu ve tesisi inşa edildi. 2009 yılında bir sene içinde sadece 6 spor tesisi inşa edilirken, ondan sonraki dönem bu alanda ciddi yatırımlar yapılarak, tesislerin sayısı 157’e çıkarıldı.  Türkmenistan’ın ciddi tesisleşme hamlesi, hemen her türlü spor organizasyonunu yapmasına olanak sağladı. Ayrıca, spor altyapısının oluşturulması Türkmen sporcuların uluslararası başarılarını da tetikledi.

Türkmen sporcuları 2015 yılında 162 uluslararası spor organizasyonluğunda yer aldı. Bu spor etkinliklerinde toplam 411 madalya kazanıldı. Bu madalyaların 143’sü altın, 98’si gümüş ve 170’si bronz.

2016 yılının ilk 5 ayında Türkmen sporcuları 72 uluslararası turnuvaya katıldı. Sporcuların katıldığı turnuvalardan elde ettiği madalya sayısı 219’a ulaştı. Bunun  74’sü altın, 68’si gümüş ve 77’si bronz madalyalardır. Geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında 81 madalya çok olduğu görüldü. Sözkonusu madalyaların 11 tanesi dünya şampiyonlarında kazanılması büyük başarıdır.

ÇEŞİTLİ SPOR DALLARI GELİŞTİRİLDİ

Türkmenistan’da yaygın olan spor dalları ile birlikte birçok dallara olan ilgi katlanarak artmaktadır. Ülke genelinde buz hokeyi, buz pateni ve motor sporlarına olan merak giredek artıyor. Bu alanda sporcuların yetişdirilmesi ve spor takımlarının kurulması yönünde büyük çalışmalar yapıldı.

Motor sporlarına büyük ilgi gösteren Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un öncülüğünde Türkmenistan Motor Sporları merkezi kuruldu.

Türkmenistan’da her sene ‘Sağlık ve Mutluluk’ adı altında spor eetkinlikleri düzenleniyor. 30 gün devam eden etkinliklere ülkedeki bütün kurum çalışanları yanı sıra okul ve üniversite öğrenciler katılıyor. Bu organizasyonluğun amacı ülkede sağlıklı neslin yetişdirilmesi ile bütünleşmiştir.

SPOR MEDYA FORUMLARI DÜZENLENİYOR

Türkmenistan’da sporun yaygınlaştırılması ve Asya Oyunları’nın tanıtılması amacıyla uluslararası düzeyde medya forumlar düzenleniyor. Media Forumların düzenli olarak gerçekleştirilmesi Türkmenistan'ın spor aracılığıyla dünyaya açılma isteğinin açık kanıtıdır.

En son geçtiğimiz günlerde Asya Spor gazetecileri günü ve V. Asya Oyunlarına adanan medya forumu gerçekleştirildi. "Atavatan Türkmenistan" uluslararası dergisinin de sponsorluğunu üslendiği forumun katılımcıları yabancı medya mensuplarının temsilcilerinden, 29 ülkeden spor uzmanlarının yanısıra Türkmenistan’ın ilgili basın mensuplarından oluşmuştur.

Kaynak  Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı 

Ýene-de okaň

1 ýyldan soňra tälimçilikden boşadyldy

“Mançester Siti” yzly-yzyna 4-nji, umumylykda 10-njy çempionlygyny gazandy

Fil Foden Angliýada “ýylyň futbolçysy” boldy

Ata Watan Eserleri

Er-Riýaddaky ýylyň boks tutluşygy: Usik Fýurini ýeňdi

“Baýer” topary ýeňilmän çempion boldy

Ronaldo Saud Arabystanyda galyp biler