DÜNÝÄ

Türkmenistan ile Afganistan diplomatik ilişkilerinin 25.yılını kutladı

Türkmenistan ile Afganistan İslam Cumhuriyeti arasında tesis edilen diplomatik ilişkilerin 25.yılı kutlandı. Sözkonusu yıldönümü dolayısyla Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda resim sergisi düzenlendi.

Etkinliklere katılmak üzere Aşkabat’a Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Nasir Ahmad Andiş öncülüğünde heyet geldi. Resim sergisinde konuklar iki ülke arasındaki ilişkileri yansıtan eserler ile tanıştı.

Daha sonra brifing düzenlenerek, Türkmenistan ve Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcıları birer konuşma yaptı. Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev, iki ülke arasındaki münasebetlerin dostluk ve kardeşlik ruhunda devam ettirildiğini kaydetti. Türkmen Bakan Yardımcısı, Türkmenistan tarafsızlık statüsü kapsamında Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması, ülkenon sosyo-ekonomik açıdan kalkınması için önemli katkı sağladığını ifade etti.

Afgan Bakan Yardımcısı Nasir Ahmed Andiş ise konuşmasında, bu etkinliklere katılmak için aldıkları davetten büyük memnuniyet duyduklarını kaydederek, ülkeler arasındaki ilişkileri karşılıklı güven ortamında sürdürüldüğünü ifade etti.

Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı’nda iki ülke heyetlerinin arasında görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede, ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi, sözkonusu ikili münasebetleri uluslararası örgütler bazında da devam ettirilmesi yönünde görüş alışverişinde bulunuldu.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaý bilen Gruziýanyň arasynda wizasyz döwür başlandy

Wengriýada täze prezident saýlandy

Antoniu Guterriş Şanhaý Hyzmatdaşlyk Guramasynyň sammitine çagyryldy

Aşgabatda “Lapis Lazuli” ulag geçelgesi boýunça bäştaraplaýyn duşuşyk geçiriler

Türki akademiýasynyň wekiliýeti Türkmenistana geler

Magtymguly Pyragynyň golýazmalarynyň nusgalary “British Library” kitaphanasynda saklanýar