DÜNÝÄ

Türkmenistan Heyeti Japonya’ya Gidecek : Yeni Projeler

Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmen heyetinin Japonya’yı ziyaret edeceğini söyledi. Türkmenistan ile Japonya münasebetleri 2009 ve 2013 yıllarında Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Japonya ziyareti ve Japon Başbakanı’nın 2015 yılında Aşkabat’a gerçekleştirdiği ziyaretler ile yeni seviyelere taşındı. Ayrıca ikili münasebetler “Orta Asya+Japonya” Diyaloğu kapsamında da başarılı bir şekilde yürütülüyor.

Bu ziyarette Türkmen-Japon Ekonomik İşbirliği Komitesi'nin toplantısı ve ortak bir iş forumunun yapılması planlanıyor.

Toplantıda, Türkmenistan Devlet Dış Ekonomik İşleri Bankası Müdürü R.Cepbarov, yabancı yatırımların çekilmesi ve dev uluslararası maliye kuruluşları ile yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bu alanda Japon Uluslararası İşbirliği Bankası ile işbirliğine dikkat çekildi. Bu bankanın katılımıyla Türkmenistan’da petrolgaz ve kimya sanayisinde dev yatırım projeleri hayata geçirildi.

Japon şirketleri ile de işbirliği büyüyor. Japon şirketlerin katılımıyla Garaboğaz Amonyak ve Üre Fabrikası, Kıyanlı Polimer Fabrikası, Ahal vilayetinde doğalgazından benzin üreten tesisi inşa edildi ve edilmektedir. Japonya ziyareti kapsamında yeni projelerin ele alınması beklenmektedir.

 

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler