JEMGYÝET

Türkmenistan Elektrik Enerji Sergisi Düzenleniyor

Dünyanın en zengin enerji kaynaklarına sahip olan Türkmenistan’da elektrik enerjisi konulu Uluslararası bir sergi düzenleniyor. Dünyanın en zengin 4. Doğalgaz kaynaklarına sahip Türkmenistan’da elektrik enerjisinin ihracatı da önemli bir gelir kalemi olarak dikkat çekiyor.

Türkmenistan’da her sene Eylül ayının ikinci Cumartesi günü elektrik enerji sektöründe çalışanların günü olarak kutlanıyor. Bu sektörel bayram dolayısıyla Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Türkmenistan Sanayi ve Ticaret Odasının ortaklaşa düzenleyeceği uluslararası fuara dünyanın 14 ülkesinden enerji alanında faaliyet gösteren dev şirketleri katılıyor. Başta Türkiye olmak üzere ABD, Rusya, Japonya gibi ülkelerden General Electric, Schneider electriс, Siemens, Çalık Enerji, Metro Elektrik, Kastro kablo, Sumitomo Corporation, Ethos energy gibi çok sayıda yabancı şirket, katılım sağlıyor. Yurtdışından çok sayıda firmanın bu fuara özel ilgi göstermesi, Türkmenistan’da elektrik enerji alanında işbirliği için önemli potansiyelin olduğunu gösteriyor.

Ekonomik büyüme rakamları ile uluslararası finans kuruluşlardan tam not alan Türkmenistan’da elektrik enerji sektörünü daha da geliştirmek amacıyla 2013-2020 yıllarını kapsayan kalkınma programı hazırlandı. Bu kalkınma programı kapsamında sektörde bir dizi yatırımlar planlanıyor.

Ülke genelinde elektriğin evlere, üretim tesislerine, kurum ve kuruluşlara güvenli ve kesintisiz sağlanması için önemli projelere imza atılıyor. Bunun için Türkmenistan’ın tüm vilayetlerinde yeni  elektrik santralleri inşa ediliyor. Mevcut santrallerin kapasiteleri arttırılıyor.

Türkmenistan’da elektrik enerjisinden sorumlu olan Enerji Bakanlığı’na bağlı Türkmenenergo devlet kurumunun kontrolünde 13 tane elektrik santralı bulunuyor. Söz konusu santrallerin kurulu gücü 5,5 gigawatta kapasitesindedir.

Türkmenistan üretilen elektriğin bir bölümünü yurtdışına da ihraç ediyor. Halihazırda İran ve Afganistan’a elektrik ihracatını gerçekleştiren Türkmenistan, önümüzdeki dönemde Pakistan, Ermenistan, Tacikistan gibi ülkelere de elektrik ihracatını gerçekleştirmeyi planlıyor.

Ülkede 2016 yılının Ocak-Temmuz aylarında 13 milyar 635 milyon kilovat-saat elektrik üretildi ve bunun 2 milyar 160 milyon kilovat-saati yurtdışına ihraç edildi.

Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı – Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

 

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri