TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ECO 93 benzinli ilk ülke

Danimarka’nın Haldor Topsoe şirketini TİGAZ teknolojili GTG (Gas to Gasoline) projesi, dünyada ilk olarak Türkmenistan’da hayata geçirildi. Doğalgazdan direk benzin üreten tesis, Türk ve Japon ortaklığı ile gerçekleştirildi. 1,7 milyar dolarlık bir yatırım ile 1 milyar 785 milyon metreküp doğalgaz işlenerek, 600 bin ton ECO 93 marka benzin, 12 bin ton dizel yakıtı ve 115 bin ton sıvılaştırılmış gaz üretilecek.

Tesisin açılmasıyla Türkmenistan’ın benzin istasyonlarına ECO 93 marka benzin sevkiyatı gerçekleştirildi. Ayrıca, 60 ton kapasitesindeki ilk sevkiyatta Afganistan’a yapıldı.

Türkmenistan vatandaşlarına  bundan böyle Euro 5 standartlarında ECO 93 marka sentetik benzin kullanma imkanı oluşturuldu. Yeni marka benzinin 1 litresinin fiyatı 2 Manat (yaklaşık 60 cent) olarak belirlendi.

Bu benzin A-95 oktanlı benzinden biraz pahalı. A-95 oktanlı benzin 1 manat 50 tengeye satılmaktadır. Ancak, ECO-93 benzin petrolden alınan benzinden daha temiz. ECO-93 benzin markası kullanıldığında, zararlı kükürt oksit emisyonlarını 50 kat, azot oksit – 5 kat, karbon oksit – 2 kat, hidrokarbonlar -% 20'ye kadar indirmek mümkün olacak. Ek olarak, makinelerin motorunda daha az karbon oluşmakta ve bu da hizmet ömrünü teknik açıdan ikiye katlamaktadır.

Ayrıca, yapılan incelemelerin sonuçlarına göre, ECO-93 marka benzin kullanıldığında araçların egzoz gazlarındaki karbon monoksit içeriği % 0,03 seviyesinde olacak. Bu mevcut standartlara göre % 0,5'ten yüksek olmamalıdır. Özetlemek gerekirse, bu benzin doğa ve çevre dostu bir akaryakıttır.

Ýene-de okaň

Welaýatlarda gurlan awtomenziller açyldy

Raýatlygy bolmadyk adamlara Türkmenistanyň pasporty gowşuryldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň «Hormatly il ýaşulusy» diýen adyny alan raýatlarymyz

Teswirle