DÜNÝÄ

Türkmenistan Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemi, 5.Asya Oyunları’na hazırlıklar, sanayileşme hamleleri değerlendirildi.

Toplantıda, Aşkabat’ta düzenlenecek Türkmenistan-Macaristan 3.Hükümetlerarası Toplantı hakkında bilgi verildi. Bu toplantıda, ülkeler arasındaki ticaret, ekonomik, kültür ve diğer alanlardaki işbirliği masaya yatırılacak.

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi’nde inşası tamamlanan projeler gündeme getirildi. Ülkenin en büyük petrol tesisinde arıtma ünitesi, sanayi atık sistemi, su tedariki, yüksek teknolojili laboratuvar ve ekoloji laboratuvarı inşa edildi. Söz konusu tesisler, suyun yeniden kullanılmasına imkân sağlayacak. Bu da ekoloji güvenliğinin arttırılmasına katkıda bulunacak.

Toplantıda, 7 Haziran tarihinde Ahal, Balkan, Lebap ve Mari vilayetlerinde başlatılan buğday hasadı hakkında sunum yapıldı. Ayrıca, tarım sektöründeki mevsimsel çalışmalar, pamuk tarlalarının zararlı böceklerden korunması yönündeki çalışmalar değerlendirildi.

Türkmenistan Sanayi Bakanlığı yüksek teknolojili üretim tesislerinin sayısını arttırıyor. Çeşitli sanayi ürünlerinin üretilmesi amacıyla Türkmendemirönümleri Devlet Kurumu ile Berk menzil gurluşık özel firması ortaklaşa Türkmensanayi ürünleri şirketini kurdu.

Devlet ile özel sektör arasındaki ilişkiler daha da perçinleşiyor. Bunun sayesinde çeşitli sanayi ürünlerinin üretilip, yurtdışına ihraç edilmesi planlanıyor.

Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları kapsamında Aşkabat’ın daha da güzelleştirilmesi yönündeki yapılan çalışmalardan bahsedildi.

Her sene düzenli olarak yapılan Türkmenistan Kültür Günleri etkinliklerinin 22-27 Haziran tarihleri arasında Aşkabat’ta yapılacağı duyuruldu. Bu etkinlikler kapsamında konserler, sergiler, film gösterimleri olacak.

Bakanlar Kurulu’nda dijital eğitim sisteminin konsepti anlatıldı. Bununla ilgili bütün eğitim kurumlarında dijital eğitim sistemine geçilmesi için yapılacak çalışmalardan bahsedildi.

Türkmenhavayolları Kurumunun, internet aracılığıyla bilet satışına başlayacağı kaydedildi. Bu çalışmalar iki aşamada hayata geçirilecek

 Toplantıda, Hazar Denizi’ne ilişkin konular ele alındı. Hazar’ın hukuki statüsüne yönelik konvansiyonun hazırlanması yönünde önemli adımların atıldığı ifade edildi

Bakanlar Kurulu’nda bir dizi kararlar imzalandı. Türkmen Lider, imzaladığı Kararlar ile Mekan İşanguliyev’e Büyükelçi statüsünü verdi ve Bakü Büyükelçisi görevine atadı. Mekan İşanguliyev daha önce Rusya Federasyonu’na bağlı Astrahan Bölgesi’nde Türkmenistan Konsolosu görevinde bulunuyordu.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Pakistanyň federal ministri Türkmenistanda saparda bolar

Putin Koreýanyň Liderine “Aurus” awtoulagyny sowgat berdi

Putiniň 24 ýyldan soňra amala aşyran sapary

Magtymgulynyň suraty ýerleşdirilen haly Bütindünýä gümrük guramasyna sowgat edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Polşa hyzmatdaşlyk maksatnamasyna gol çekişdi

Ata Watan Eserleri

Wladimir Putin Demirgazyk Koreýada saparda bolar

Ata Watan Eserleri