TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan 3.Dünya Göçebe Oyunları’na katılacak

Kırgızistan'ın Isık Gölü'nün kenarındaki Çolpan Ata şehrinde 2-8 Eylül tarihlerinde 3.Dünya Göçebe Oyunları düzenlenecek. Türkmenistan’ın da bu oyunlara katılacağı bildirildi.

Türkmenistan Dünya Göçebe Oyunları’na sadece sporcuları ile değil aynı zamanda dutar, gıcak ve düdük gibi birçok milli saz aletleri ile katılacak. Küreselleşme çağında, Dünya Göçebe Oyunlarının ülkelerin eşsiz kültürel geleneklerin korunması ve yaygınlaştırılmasına katkısı büyüktür.

Türkmenistan’da milli mirasın ve kültürel değerlerin korunmasına, yaygınlaştırılmasına büyük önem verilmektedir. Bu nedenle Kırgızistan’da düzenlenmekte olan Göçebe Oyunları’na katılıyor. Türkmenistan söz konusu oyunlara 3.defa katılmaktadır. 2016 yılında Türkmen güreşçileri 15 altın madalya kazandı. Galkınış atlı sirk grubu gösterileri ile göçebe halklarını büyüledi.

Dünya göçebe oyunları, etnik oyunların ve yarışmaların, etnik ve kültürel festivaller ile yarışmaların, bilimsel konferansların, sempozyumların ve yuvarlak masa toplantıların birbirine bağlandığı benzersiz bir platformdur.

Bu sene 3.Dünya Göçebe Oyunları’na 80 ülkeden katılım beklenmektedir. Katılımcı ülkeler arasında Avusturya, Ermenistan, Belarus, İsrail, Polonya, Kanada, Almanya ve Kolombiya gibi ülkeler de var.

2014 yılında düzenlenen 1.Dünya Göçebe Oyunları’nda sporun 10 dalında, 2016 yılında 2.Dünya Göçebe Oyunları’nda sporun 23 dalında yarışlar düzenlenmişti. 2016’da yapılan yarışmaya göre, bu sene Oyun programında spor dallarının sayısı 37’ye yükseltildi.

80 ülkeden yaklaşık 3000 sporcunun katılması beklenen Üçüncü Dünya Göçebe Oyunları’nı dünyaya duyurmak için 50 ülkeden 500 medya temsilcisinin davet edileceği aktarıldı.

Üçüncü Dünya Göçebe Oyunları’nın yapılacağı Kırgızistan’ın Isık-Göl bölgesine bağlı Kırçın adlı etno şehirde 1000 boz üy (Kırgız milli çadırı) dikilecek.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Portugaliýa ilçi belledi

Nazarbaýew Halk Maslahatynyň Başlygyny gutlady

Türkmenistanyň daşary işler ministrine täze orunbasar bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle