DÜNÝÄ

Türkmen Vatandaşlığına büyük İlgi

Türkmenistan vatandaşlığına dünya genelinde büyük ilgi var. Dünyanın en istikrarlı, ekonomik açıdan gelişmekte olan ülkelerinin biri olan Türkmenistan’ın vatandaşlığına talep giderek artmaktadır.  Türkmenistan Devlet Başkanın Kararı ile yakında toplam 21 milletten 1381 kişinin Türkmen vatandaşlığına kabul edilmesi büyük yankı uyardı.

 

Bununla ilgili haberler en çok okunan ve paylaşılan haberler oldu. Sitemiz için Av.Dr. Döwran Orazgylyjow tarafından hazırlanan Türkmenistan vatandaşlığı ile ilgili hukuk analizde çok ilgiyle okunan, paylaşılan analizlerden biri oldu. Dr.Orazgylyjow’un ofisinden bildirildiğine göre, bu konuda sorular sorularak çok sayıda telefon ve  e-mail alınmış. Sadece ticaret hukuku alanında hukuk hizmeti verdiği için vatandaşlık konusunda hizmet vermediğini ifade eden, Av.Dr. Döwran Orazgylyjow, okurlardan gelen çok sayıdaki talebi dikkate alarak, sitemize özel vatandaşlık hukuku konusundaki analizleri bizlerle paylaşacağını belirtmiştir. Site olarak, bu konuda analizlerimiz devamlı yayınlamayı planlıyoruz.

 

Her yıl ortalama 1000 kişi Türkmen vatandaşlığına kabul edildi

 

Türkmenistan uluslararası hukuk normlarına uygun olarak, insancıl iç ve dış siyaseti başarılı şekilde hayata geçirmekte ve çeşitli nedenlerle ülkelerinden ayrılmak zorunda olanlara Türkmen’in sıcak kalpını açmaktadır.

Sadece 2011-2015 yıllarda toplam 5074 kişi Türkmenistan vatandaşlığına kabul edildi. Son 6 sene zarfında Türkmen vatandaşlığına kabul edilenlerin sayısı yaklaşık 6.5 bin kişi oldu. Diğer bir ifadeyle son 6 sene zarfında her sene ortalama 1000 den fazla kişi Türkmen vatandaşlığına kabul edildi.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA) 

Ýene-de okaň

Hytaý bilen Gruziýanyň arasynda wizasyz döwür başlandy

Wengriýada täze prezident saýlandy

Antoniu Guterriş Şanhaý Hyzmatdaşlyk Guramasynyň sammitine çagyryldy

Aşgabatda “Lapis Lazuli” ulag geçelgesi boýunça bäştaraplaýyn duşuşyk geçiriler

Türki akademiýasynyň wekiliýeti Türkmenistana geler

Magtymguly Pyragynyň golýazmalarynyň nusgalary “British Library” kitaphanasynda saklanýar