TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen milletinin eski hazineleri Avrupa’da tanıtılıyor

Almanya’nın başkenti Berlin şehrinin gözde müzelerinin birinde "Margiana Türkmenistan topraklarında Bronz Çağı'nın bir krallığı" konulu fuar açıldı. Bu fuarda sergilenen tarihi eserler ilk defa yurtdışında tanıtılıyor.

Fuar konser programı ile açıldı. Türkmenistan’ın eski tarihinin anlatan ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan söz konusu fuar ‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ yılı rehberliğinde yapılmaktadır.

Bu fuarda kadim Margiana topraklarında uzun yıllar süren arkeolojik kazı çalışmaları sonrasında gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler yer alıyor. Dünya medeniyetinin eski beşiklerinden olan Margiana Türkmen halkının tarihini anlatan önemli kaynaklardan birisidir.

Fuarda ayrıca bu sene Ocak ayında Türkmenistan’ı ziyaret eden ünlü Alman fotoğrafçı Gerlind Kolbl’ın kadim Merv tarihi anıtlar bölgesinde fotoğrafladığı eserler de yer almaktadır. 21. yüzyılda Marguş dünya kültürel mirasının evrensel değerinin parlak sembollerinden biri haline geldi.

Berli Devlet Müze ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlendiği bu fuar 15 Ekim’e kadar açık kalacak.  Daha sonra Almanya’nın diğer 2 büyük kentinde de sergilenecek. 4 ay bu eserler Hamburg’un Arkeolojik müzesinde ziyaretçilere açık olacak. Daha sonra Haziran 2019’a kadar Mannheim'daki Rice-Engelhorn Müzesi Kompleksinde sergilenecek.

 

Ýene-de okaň

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Türki Döwletleriň Guramasy: saýlawlar ýokary guramaçylyk ýagdaýynda geçirildi

Ata Watan Eserleri

Parlament saýlawlary geçirilen hasap edildi

Baş Redaktor

Teswirle