TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen Lideri : TAPİ Bölgedeki Enerji Güvenliğini Sağlayacak

Bugün TAPI 2. Aşamasının temel atma töreni gerçekleşti. Marı eyaletinin Serhatabat ilçesinde gerçekleşen törende konuşan Türkmenistan Devlet Başkanı, TAPİ projesinin bölgedeki ekonomik işbirliği ve enerji güvenliği açısından önemli olduğunu söyledi. Projenin bölgede iş alanlarının oluşumuna imkân sağlayacağını ve birçok enerji ve sosyal amaçlı tesislerin oluşumuna katkı sağlayacağını söyleyen Türkmen Lider, bu hatla Türkmen gazının enerji ihtiyacı olan Pakistan’a ve Hindistan’a taşınacağını belirtti.

Söz konusu hattın bin 840 kilometre olduğunu belirten Türkmen Lider, Türkmenistan topraklarındaki kısmının temelinin Aralık 2015’te atıldığını ve plan kapsamında inşaat çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Devlet Başkanı, TAPİ ile paralel 814 kilometrelik elektrik hattının ve fiber optik hattının çekileceğini belirterek, fiber hattının Türkmenistan İletişim Bakanlığı’nın gerçekleştireceğini kaydetti. Türkmen Lider, projeye katılan ülkelere verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. 

Türkmen Lider, Serhetabat-Turgundi demiryolunun Afgan ürünlerinin yurtdışı pazarlarına ulaşması için önemli bir güzergah olduğunu ifade etti. Devlet Başkanı, bu güzergahla Türkmenbaşı Limanı’na kadar, oradan Bakü üzerinden Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya açılabileceklerini söyledi.

Devlet Başkanı, Türkmenbaşı Limanı konusuna değinmekle, Hazar’daki devasa liman projesinin Mayıs ayının ilk 10 gününde hizmete açacaklarını belirtti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

                                                             

Ýene-de okaň

Awazadaky resminama BMG-niň resmi resminamasy hökmünde çap edildi

Türkmenistanyň Prezidenti Hytaý Halk Respublikasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkiýede 8 aýda 69 sany Türkmen kompaniýa esaslandyryldy

Baş Redaktor

Teswirle