JEMGYÝET

Türkmen Lider Özbekistan’da

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in davetlisi olarak bu ülkeye devlet ziyaretinde bulunuyor. Taşkent’teki İslam Kerimov Uluslararası Havalimanı’nda Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve diğer yetkililer tarafından kabul edilen Türkmen Lider, daha sonra Kuksaroy devlet rezidansına hareket etti. Burada resmi karşılaşama töreni düzenlendi.

Daha sonra Liderler baş- başa bir görüşme gerçekleştirdi. Ardından heyetler arası görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerde iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari başta olmak üzere bütün alanlardaki münasebetler ele alındı. Taraflar su kaynakları alanındaki işbirliğine değindi.

Taşkent'teki Türkmen-Özbek görüşmelerinde iki Lider, Orta Asya'da güvenlik ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak, iyi komşuluk ve karşılıklı anlayış ortamı yaratmak, çıkarlar dengesini korumak ve çatışmaların önlenmesi için bölgesel işbirliğini görüştüler.

Aral konusunu da görüşen liderler, bu alandaki yakın işbirliğinin devam ettirilmesi konusunda mutabık kaldılar. Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na başkanlık eden Türkmenistan, Aşkabat’ta Ağustos ayında bu örgütün kurucu ülkelerinin Zirvesi’ne ev sahipliğine hazırlanıyor. Bu bağlamda Türkmen Lider Mayıs ve Haziran’da fonun ilgili komisyonlarının görüşmelerin yapılmasını teklif etti.

Türkmenistan ayrıca su kaynakları konusunda Hükümetler arası ortak komisyonun kurulmasını teklif etti.

ULAŞTIRMA VE TİCARET İŞBİRLİÄžİ

Taşkent’teki görüşmelerin ana gündemini oluşturan konuların bir diğeri de ticari konular oldu. Bu açıdan, Liderler yatırımlar ve endüstriyel işbirliğindeki karşılıklı potansiyelin olduğunu belirterek, geleneksel ortaklığa yeni bir ivme kazandırılması, küçük ve orta ölçekli işletmeler de dahil olmak üzere ortak projelerin hayata geçirilmesi konusunda anlaştılar.

Taraflar ulaştırma alanında bir dizi projeleri ve ulaşım koridorlarını ele aldılar. Türkmen tarafı Özbekistan’a Hazar Denizi’nin kıyısındaki liman altyapısını kullanarak, Avrupa, Ortadoğu, Karadeniz ve Eğe deniz bölgelerine ulaşmayı teklif etti. Bu bağlamda, Özbekistan-Türkmenistan-Hazar Denizi-Güney Kafkasya koridorunun kurulması için ortak çalışmak teklif edildi ve bunun sonucunda Gürcistan, Türkiye, Romanya ve diğer ülkelere ulaşmak hedeflendi.

2 Mayıs’ta Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı hizmete açılacak. 3 Mayıs’ta ECO Ulaştırma Bakanları Toplantısı yapılacak. Türkmenistan Özbek tarafını etkinliklere ve Orta Asya-Ortadoğu ulaştırma koridoru ülkeleri iş forumuna davet etti.

Enerji alanında işbirliğinde yıllık kapasitesi 25 milyar metreküp olan Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Kırgızistan-Çin doğalgaz boru hattı ve Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattı projelerinin hayata geçirilmesi için çalışmaların yapıldığı kaydedildi.

Özbekistan Devlet Başkanı, bu yılın ilk çeyreğinde ticaret hacminin yüzde 55 arttığını kaydederek, 2020 yılına kadar ticaret hacminin 500 milyon dolar seviyesine ulaştırmak istediklerini belirtti.

 

 

Ýene-de okaň

Türkmen wekiliýeti ÝUNESKO-nyň işleri barada Milli toparlaryň mejilisine gatnaşdy

Mazenderan welaýatynyň Türkmenistana eskporty artdy

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy