DÜNÝÄ

Türkmen Lider, Video-Konferansla Toplantı Gerçekleştirdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov her hafta başı gerçekleştirdiği video-konferansla toplantısının bu haftasında buğday hasadı, Asya Oyunları ve ekoloji politikası değerlendirildi. Toplantıya, tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Aşkabat ve vilayet valileri ve bazı bakanlar katıldı.

 

Video-konferans aracılığıyla sırasıyla valilerden ve bakanlardan bilgi alan Devlet Başkanı, Eylül ayında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na yapılan hazırlıkları, mevsimsel tarım çalışmaları, ülkenin sosyal ve ekonomik açıdan kalkınma programını görüştü.

 Aşkabat Valisi, Asya Oyunları için Aşkabat’a gelecek misafirleri en iyi bir şekilde ağırlamak için yapılan hazırlıklar doğrultusunda bilgi verdi. Ayrıca, başkentteki inşaat projelerindeki son durumdan bahsetti.

 

İçişleri Bakanı, trafik kazalarının önlenmesi ve yangın güvenliği etkinliğinin arttırılması yönünde yapılan çalışmalar hakkında sunum yaptı. Bakan ayrıca, elektronik trafik kontrol sisteminin geliştirilmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Ulaştırma Bakanı, Türkmen Lideri’ne Asya Oyunları yapılan hazırlıklar ve toplu taşıma akışının aksatılmaması yönündeki çalışmaları anlattı. Asya Oyunları döneminde ulaşım hizmetlerinin üst düzeyde olması, bunun öncesinde otobüslerin hareket grafiğinin yapılması yönünde çalışılacak.

Daha sonra vilayet valilileri bir- bir kendi bölgesindeki tarım çalışmaları ve inşaat projeleri hakkında bilgi verdi. Devlet Başkanı valilere, toprak ve su kaynaklarının verimli kullanılması için daha dikkatli olmaları yönünde talimatlar verdi.

 

Mari vilayet valisi Asya Oyunları’na 100 gün kalması dolayısıyla yapılacak etkinlikler ve Asya-2017 dünya basınında konulu Uluslararası Medya Forumu için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, tarım sektöründeki mevsim çalışmaları, Aşkabat’ta Dünya Çevre Günü dolayısıyla başlatılan Orta Asya Uluslararası Çevre Forumu hakkında bilgi verdi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Dewid Kameron palow tagamyna haýran galdy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Mejlisiniň wekilleri Gruziýada saparda bolýarlar

Abu-Dabide Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygyna bagyşlanan çäre geçirildi

Ertir Parižde Türkmenistanyň göçme energetika forumy öz işine başlar

Özbegistan bilen Beýik Britaniýa täze resminamalara gol çekişdi

Ulag ulgamynda hyzmatdaşlyk etmek boýunça Türkmen-rumyn iş toparynyň mejlisi geçirildi