JEMGYÝET

Türkmen Lider, Aşkabat ve Ahal vilayetini gezdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov,  Aşkabat şehrinin ve Ahal vilayetini helikopter ile gezdi. Helikopter ile ilk önce Aşkabat’ın semalarında tur atan Devlet Başkanı, başkentin caddelerini, inşaat projelerini ve diğer altyapı çalışmalarını inceledi. 
Türkmen Lider, caddelerde, ana yollarda, köprülerde yol işaretlerinin ve bilgilendirme panolarının az olduğunu ve bu konuda çalışma yapılmasını istedi. Yeni inşaat bölgelerindeki yeşillendirme çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini söyleyen Türkmen Lider, inşaat şantiyelerinin etrafında fazla atık malzemelerin yer aldığını ve bunun toz oluşumuna neden olduğunu ifade etti. 
Aşkabat’ın çevresindeki villa tipi konutlardaki çalışmaları denetleyen Devlet Başkanı, bu bölgede ormanlıkların oluşturulması gerektiğini söyledi. Bunun için Karakum nehrinin kıyısında ağaç fidanlarının dikilmesinin doğru olacağını belirtti. 
Devlet Başkanı ayrıca, Köpetdağın yamacında Türkmen halkının büyük düşünürü ve şairi Mahtumkuli Firaki’nin heykelinin yapılacağı alanı belirledi. 
29 Temmuz : Ulaşımda sadece bisiklet kullanılacak
Türkmenistan Devlet Başkanı, 28 Temmuz’da Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na 50 gün kalacağını belirtti ve bir gün sonra 29 Temmuz’da bütün kurum ve kuruluşların yetkilileri ve çalışanlarının işe bisiklet ile gitmelerini teklif etti. Aynı gün Aşkabat’ta sadece yolcu otobüslerin ve görevli araçların hareket edeceği belirtildi. Bu kampanyanın Asya Oyunları hazırlık kapsamında önemli bir etkinlik olacağını ve ülkede sağlıklı yaşam prensiplerinin daha da güçlendiğinin bir göstergesi olacağı ifade edildi. 
Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri