TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Toplam 138 Uluslararası anlaşma imzalandı

2016 yılında Türkmenistan’ın dış politika anlamında önemli bir yıl oldu. Türkmenistan ile dünya ülkelerin arasındaki çeşitli alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesi kapsamında 138 ikili anlaşma imza atıldı. Sayın Devlet Başkanı, gene yıl Katar, Pakistan, Suudi Arabistan, Belarus, Özbekistan, Almanya, Malezya, Afganistan, Rusya ve Filistin devlet ve hükümet başkanları ile görüştü.

Geçen sene Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Türkmenistan’a 453 yabancı heyet, yurtdışına 952 Türkmen heyeti gönderildi. Uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi kapsamında 191 uluslararası etkinlik düzenlendi. Türkmenistan ve diğer ülkelerin dışişleri bakanlıkları arasında 31 istişare toplantısı, 16 hükümetler arası toplantı ve 15 iş forumu gerçekleştirildi.

Türkmenistan uluslararası örgütler ve teşkilat ile çok yönlü münasebetlerini geliştiriyor. Türkmenistan’da 15 uluslararası örgütün temsilciliği bulunurken, Türkmenistan Hükümeti 13 uluslararası örgüt bazında temsilcilik açtı.

Bağımsızlık yılları içerisinde 142 ülke ile diplomatik ilişkiler kuruldu. 38 ülke Türkmenistan’da büyükelçilik açtı. Aşkabat’ta 35 yabancı misyon temsilcisi akredite edildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle