JEMGYÝET

Orta Asya’nın en büyük Cam Fabrikası’na Tepe Türkmen imzası

Orta Asya bölgesinin en büyük Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile  TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla hizmete açıldı. Türk Tepe Türkmen şirketinin imzasını taşıdığı dev endüstriyel tesisin proje bedeli 375 milyon dolara eşittir. Bölgenin en önemli sanayi tesisi, 24 hektar alana kurularak, Türkmenistan’ın ve bölge ülkelerinin cam ürünlerine olan ihtiyacını giderecek kapasitede.

2015 yılında temeli atılan Cam Fabrikası, Türkmenistan’ın Ahal vilayeti Gökdepe ilçesinin Ovadandepe köyünde inşa edildi. Almanya, Avusturya, Filanda gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin teknolojisi ile donatılan tesis, bugün çok sayıda katılımla ile hizmete açıldı. Türkmenistan Devlet Başkanı başta olmak üzere Tepe Türkmen şirketi yetkilileri, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, yabancı büyükelçiler, aralarında Türk işadamlarının ağırlıklı olduğu yabancı işadamları, yerel ve yabancı basın mensupları ve çok sayıda davetlinin katıldığı açılış törenine, Türkiye’den Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve diğer yetkililer katıldı.

ORTA ASYA’NIN MODERN TESİSİ

Tören alanına otobüs ile gelen Türkmenistan Devlet Başkanı, açılış töreni halk oyunları gösterilerini izleyerek başladı. Ardından kürsüye gelen Türkmen Lider, Türkmenistan’ın 2030 yılı kalkınma programı kapsamında sanayi ve endüstriyel bir ülke konumuna getireceklerini kaydetti. Bu bağlamda, Ahal vilayetinin Gökdepe ilçesi Ovadandepe köyünde inşa edilen Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası’nın önemli olduğuna dikkat çekerek, bölgenin modern tesisi olduğunu kaydetti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’da ithalatı azaltarak, ihracat kaynaklı ürün üretimine daha fazla önem verdiklerini kaydederek, bu tesisin bu anlamda da ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Tesisin yıllık üretim kapasitesinin 7,2 milyon metrekare float cam üretiminin olacağını ifade eden Devlet Başkanı, 3,95 milyon metrekare düz cam, 1 milyon metrekare renklendirilmiş cam üretileceğini ifade etti.

Türkmen Lider, bu fabrikada 833 kişinin istihdam edileceği ve birçok alanda kullanabilecek düzeyde 15 çeşit şişe üretileceğini söyledi. Türkmenistan’ın çeşitli mineral kaynaklar bakımından zengin olduğunu söyleyen Türkmen Lider, fabrikada kullanılan hammaddenin yüzde 70’nin yerli olduğunu ve geri kalan yüzde 30’nun da Türkmenistan’dan temin edilmesi için 2 ayrı tesis inşa edilmesi gerektiğini ve bu projeleri de Türk şirketine teklif ettiklerini söyledi. 

Konuşmalardan sonra Türkmen Lider ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, açılış kurdelesini kesti ve fabrikayı gezdi. Türkmen Lider fabrikada üretilen ürünler ile tanıştı.

Günde 250 ton düz cam ve 50 ton şişe üretim kapasitesine sahip fabrika, Türkmenistan'ın yıllık cam ürünleri ihtiyacının tamamını karşılayabilecek. Bu proje kapsamında 48 aile için 2 katlı lojman ve 400 kişilik 2 adet işçi lojmanı inşa edildi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Azerbaýjan Türkmenistandan tebigy gaz almagy artdyrdy

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi