DÜNÝÄ

Orta Asya ve Afganistan Bakanlar Toplantısı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Orta Asya ve Afganistan Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştirildi. 10 sene önce Aşkabat’ta açılan Birleşmiş Milletler’ın Orta Asya için Önleyici Diplomasi Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Erjan Aşikbayev, Kırgızistan Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Dinara Kemelova, Tacikistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muzaffar Hüseyinzoda ve Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naser Ahmad Andişa katıldı.

BM Önleyici Diplomasi Merkezi Başkanı Natalia German’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıda, bölgesel işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konuları değerlendirildi. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede sonrasında açıklanan deklarasyonda, BM Önleyici Diplomasi Merkezi’nin bölgedeki diyaloğun güçlendirilmesindeki rolünün önemli olduğuna dikkat çekildi.

Merkezin kuruluşunun 10.yıldönümü dolayısıyla yapılan toplantıda alınan deklarasyona göre, merkezin dördüncü dönem 2018-2020 yıllarını kapsayan eylem programı kabul edildi. Bu program kapsamında bölge ülkelerinin arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi için bir dizi çalışmalar yapılacak.

Deklarasyonda, Afganistan’ın da bu toplantıya katılmasının önemine değinilerek, Orta Asya ile Afganistan arasındaki entegrasyon çalışmalarının hızlandırılması öngürlmektedir.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen bu toplantı, ülkede kutlanmakta olan 12 Aralık Uluslararası Tarafsızlık Günü etkinliklerinin birisini teşkil etti.

Bu sene, Türkmenistan ulusal bayramı olan Tarafsızlık Günü’ün BM Genel Kurulu’nun kararıyla Uluslararası Tarafsızlık Günü olarak tüm dünyayla kutluyor. Ülkede faaliyet göstermekte olan Birleşmiş Milletler’ın Orta Asya için Önleyici Diplomasi Merkezi de, aynı zamanda kuruluşunun 10.yılını kutlamaktadır.  

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler