TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Madalya sıralamasında Çin öne geçti

Türkmenistan’da devam eden Dünya Halter Şampiyonası’nda Asyalı sporcular özellikle Çinli, Taylandlı ve Kuzey Koreli halterciler büyük başarılara ve yeni rekorlara imza atmaktadır.

Şampiyonanın ilk günlerinde Taylandlı sporcular madalya kapma yarışında domine ederken, son günlerde Çinli sporcular öne geçmeye başardı.

Şampiyonun ilk 5 gününde Çin 12 altın, 14 gümüş ve 10 bronz olmak üzere toplam 36 madalya ile birinciliği kaptı. Çin’i madalya sıralamasında 9 altın, 2 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 15 madalya ile Tayland ve 3 altın, 1’er gümüş ve bronz olmak üzere toplam 5 madalya ile Kuzey Kore takip etmektedir.

1-5 Kasım tarihlerinde şampiyona boyunca 30 altın, 30 gümüş ve 30 bronz olmak üzere toplam 90 madalya sahiplerini buldu.

10 Kasım kadar devam edecek olan şampiyona müsabakalarında her gün öğleden sonraki yarışlar büyük çekişmeye sahne olmaktadır. Bu müsabakalarda hem madalya hem de rekor kırma yarışı sporseverlerde büyük heyecan yaratmaktadır.

Dün yapılan kadınlar 64 kilo müsabakalarında Çinli Den Wey 3 dünya rekorunu kırdı ve altın madalya kazandı. Çinli kadın halterciye bu müsabakada Romanyalı Toma Loredan ve Kazakistanlı Karina Goriçeyeva rakip oldu. Ancak ne Romanyalı, ne de Kazak halterci Çinli rakibini yenemedi.

Erkekler 81 kilo müsabakalarında yine Çinli sporcular altın ve bronz madalya kazanırken, Mısırlı Mohammed Mahmud gümüş madalya kazandı. Türkmenistanlı Recepbay Recepov ise dünyanın en büyük dördüncü haltercisi oldu.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti daşary ýurt döwlet Baştutanlaryny gutlady

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Hytaýa 4-nji turba geçirijini çekmek mümkinçiligine seretmäge taýýar

Türkmenistanda 11 milliard dollarlyk ýapon maýasy

Teswirle