TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

İtalya Büyükelçisinden veda ziyareti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, görev süresi sona eren İtalya’nın Aşkabat Büyükelçisi Marco Mancini’ni kabul etti. 

İtalyan diplomat, Türkmenistan ile ülkesinin uzun vadeli işbirliğinin kurulması ve bu münasebetlerin güçlendirilmesi için çalıştığını kaydederek, bu ülkede çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Büyükelçi,  gelecekte de, Türkmenistan hakkında bildiklerini İtalya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde anlatmaktan büyük gurur duyacağını belirtti.

Türkmen Lider, Türkmenistan ile İtalya arasındaki işbirliğinde gelinen mevcut düzeyden memnuniyet duyduğunu kaydederek, bundan sonra da, İtalya ve Avrupa Birliği ile işbirliğinin geliştirilmesine önem verileceğini söyledi.

Devlet Başkanı ve Büyükelçi, iki ülke arasındaki işbirliği imkânlarını değerlendirdi. Özellikle enerji, ulaştırma, iletişim, tarım, ticaret ve diğer alanlardaki işbirliği olanaklarını görüştüler. Ayrıca, bilim, kültür eğitim, sağlık ve turizm alanlarına da altı çizildi.

İtalya Başbakanı Türkmenistan’ı 2014 yılında ziyaret ederken, Türkmen Lideri, 2015 yılında İtalya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Türkmenistan Aşkabat Büyükelçiliği 3 sene önce açılırken, Türkmenistan’ın İtalya Büyükelçiliği ise 2015 yılında faaliyete başlamıştır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle