TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

İran, Türkmenistan ile işbirliğini geliştirmeye hazır

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İran’ın her iki tarafın menfaatleri doğrultusunda kullanılmayan potansiyelinden yararlanarak Türkmenistan'la olan ilişkilerini ve işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu söyledi. Laricani, Tahran’da düzenlenen İslam İşbirliği Örgütü’nün Müslüman kadın parlamenterlerin 7. konferansına ve söz konusu örgütün bu kurumunun 13.oturumuna katılan Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva ile görüştü.

İran basınında yer alan habere göre, taraflar iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldı. Ali Laricani İran ile Türkmenistan’ın arasındaki ilişkilerin çok köklü ve her iki ülke de güçlü kültürel yakınlıklara sahip olduğunu söyledi.

İki ülkenin çeşitli ekonomik ve ticari alanlarda işbirliğinin yaygınlaştırılması için çaba gösterildiğini söyleyen Laricani İranlı şirketlerin Türkmenistan ile ortak girişim projeleri başlatmak için görüşmeler yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Türkmenistan Meclis Başkanı da, Türkmenistan’ın İran ile ekonomik, kültürel ve diğer alanlardaki işbirliği pekiştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Tahran’daki konferansa 16 parlamento başkanı, 14 parlamento başkan yardımcısı ve diğer İslam ülkelerden çeşitli düzeyde heyet katıldı.

Öte yandan, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye çok sayıda insanın ölümüne yol açan  Çin'in doğu kıyısında İranlı petrol tankeri ile bir yük gemisi çarpışması sonucunda meydana gelen kaza dolayısıyla başsağlığı diledi.                                

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

                 

Ýene-de okaň

Türkmenistan Portugaliýa ilçi belledi

Nazarbaýew Halk Maslahatynyň Başlygyny gutlady

Türkmenistanyň daşary işler ministrine täze orunbasar bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle