TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Hollanda Türkmenistan’a Büyükelçi Atadı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un talimatıyla Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Hollanda’nın yeni atanan Büyükelçisi Regina Veronica Maria Jones-Bos’tan güven mektubunu kabul etti. Meclis binasındaki görüşmede, Hollanda Büyükelçisine Türkmenistan’ın iç ve dış siyaseti hakkında bilgi verildi. Ayrıca, Türkmenistan’daki mevzuat sektöründeki çalışmalardan bahsedildi.

 

Büyükelçi Veronica Maria Jones-Bos, Türkmenistan ile hem parlamento arası hem de devletlerarası diyaloğu arttırmaya hazır olduklarını ifade etti.

Hollanda Büyükelçisi, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda kabul edildi. Taraflar iki ülke arasındaki münasebetleri değerlendirdi. İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında doğrudan münasebetlerin kurulması yönünde bazı teklifler edildi.

Büyükelçi Veronica, Türkmenistan ile Avrupa Birliği-Orta Asya Diyaloğu kapsamında da işbirliğini arttırmak istediklerini belirtti. Hollanda Büyükelçisi, kendi ülkesinin iş dünyası temsilcilerinin Türkmenistan ile teknoloji ve sağlık alanında işbirliğine sıcak baktığını kaydetti.

Türkmen tarafı, bu sene büyük organizasyonluklara ev sahipliği yapacaklarını, özellikle Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları ve 28.Enerji Şartı Konferansı’nı organize edeceklerini belirtti.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle