JEMGYÝET

Hazar’ın Kıyısında Muhteşem Turizm Bölgesi

Uluslararası turizmin yeni destinasyonlarından birisi olma yolunda emin adımlar ile ilerleyen Türkmenistan’da Hazar Denizi’nin kıyısında Avaza Milli Turizm Bölgesi  inşa ediliyor. Çevreye zarar verilmeden inşa edilen  turizm bölgesinde yeni projeler hizmete açıldı.

Türkmenistawaza-3an Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla Avaza turizm bölgesine yakın mesafade 3 bin araç kapasiteli otopark ve Gemi Otelinin açılış töreni gerçekleştirildi. İlk önce otopark açılışını gerçekleştiren Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın beş vilayeti ve Aşkabat şehrinden yeni evli çiftlerin düğünlerinin şahidi oldu. Yeni çiftlere bundan sonraki hayatında başarılar dileyen Sayın Devlet Başkanı, onlara 10 gün Avaza’da tatil yapmasına imkan tanıdı.

 

12,65 hektar alana kurulan otopark 3 bin araç kapasiteli. Avaza’ya tatile gelen turistler araçlarını otoparkta bırakarak, özel arabalar ile tatil beldesine götürülecek. Bu da, Avaza turizm bölgesinin hava kirliliğini önleyecek ve havaya zararlı egzoz gazlarının bırakılmasını engelleyecek.

awaza-acilisawaza-acilis-ozelAvaza programının ikinci kısmında, Türkmenistan Devlet  Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Gemi otelinin açılışını yaptı. 350 kişilik lüks otelde yok yok. Dış cephesi itibariyle gemiyi andıran otelde 120 çift kişilik, 18 dört kişilik Delux ve 10 dört kişilik VIP odalar bulunuyor.

 

Ayrıca, 85 kişilik kapasiteli 3D sinema salonu, karaoke bar, bowling, bilyardo, atraksion salonlaru bulunmaktadır. Saunası ve Türk hamamının da bulunduğu otel, tüm imkanları ile müşderilerin kapılarını açtı.

Açılış günü akşamında Türkmenistan’da her sene sanat ve kültür çalışanlarına verilen ödül gecesi düzenlendi. Ödül töreni, Türkmenistan’ın önde gelen sanatçılarının sahne aldığı konser programı ile son buldu.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy