JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu Toplantısı Yapıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ülkenin iç ve dış siyasetinin gündemine ilişkin konular değerlendirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları kendi alanlarındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bakanlar Kurulu’nda öne çıkan haber başlıkları;

ÇİFTE BAYRAMA HAZIRLIKLAR YAPILIYOR

17 Ağustos tarihinde Kavun Bayramı ve Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na 30 gün kalması nedeniyle bir dizi etkinlikler yapılacak. Aynı gün Türkmenistan Ziraat Üniversitesi’nde konferans düzenlenecek ve Türkmen çiftçileri ödüllendirilecek. Aşkabat’taki Olimpiyat Köyün’de ülkede yetişdirilen kavunların sergisi gerçekleştirilecek. Tatlı kavunların ülkesi olarak bilinen Türkmenistan’da kavunun 400 civarında çeşidi bulunuyor. Ülkede yetişdirilen kavunların bazılarının kokusunu ta uzaklardan almak mümkün.

SANAYİ BAKANLIÄžI KONUT PROJESİ

Aşkabat şehrinin Abadan ilçesinde Sanayi Bakanlığının konut projesi hayata geçirilecek. Bu sitede 30 tane 4 katlı konut binaları inşa edilecek. 16 ve 32 daireli konut binaları yanı sıra 6 adet 2 katlı mağaza ve 160 çocuk kapasiteli kreşin deinşa edilmesi panlanıyor. İlk etapta 32 daireli 11 konut, kreş ve mağazaların inşa edilmesi öngörülüyor.

DELİ’DE TÜRKMENİSTAN-HİNDİSTAN İLİŞKİLERİ GÖRÜŞELECEK

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 14 Ağustos tarihinde Türkmenistan-Hindistan Ticaret, Ekonomik, Bilim ve Teknoloji İşbirliği Komisyonu’nun 6.toplantısı yapılacak. Daha önce 5 kez düzenlenen komisyonun bu defaki toplantısında özellikle enerji ve ulaştırma alanındaki işbirliği konuları değerlendirilecek. Taraflar, ekonomi, ulaştırma, enerji, kimya sanayisi, eczanecilik ve diğer alanlarındaki işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunacak.

Ayrıca, taraflar bölgesel ve uluslararası öneme sahip Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) projesini değerlendirecek. Ulaştırma alanındaki işbirliğinde her iki ülkenin deniz limanları aracılığıyla işbirliği imkanları masaya yatırılacak.

MERKEZ BANKASI ASYA OYUNLARI İÇİN HATIRA PARA BASDI

Türkmenistan Merkez Bankası 5.Asya Oyunları için her bir 100 manat değerinde altın ve gümüş demir paraları hazırladı.  Demir paraların bir tarafında Asya Oyunlarının sembolü, Asya Oyunlarının İngilizce 5th Asian Indoor & Martial Arts Games ve Türkmence isimleri yerleşdirildi.

Arka tarafından ise türkmenistan Devlet Arması, Türkmenistan Merkez Bankası, yüz manat yazısı yanı sıra demir paraların numunesi belirtilmiştir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri