JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, ülkenin iç ve dış politikasına yönelik güncel konular değerlendirildi.

 

Bazı kararların imzalandığı Bakanlar Kurulu toplantısında öne çıkan haber başlıkları şöyle;

 

Türkmenistan BDT Başbakanları toplantısına katıldı

 

Türkmenistan Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan şehrinde düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) Hükümet Başkanları toplantısına katıldı. Bu toplantıda Türkmenistan’ın ekonomiden ve maliyeden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Beşimmurat Hocamammedov temsil etti.  

BDT toplantısı, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev başkanlığında toplandı ve ülkeler arasındaki başta ekonomi olmak üzere birçok alandaki işbirliği konuları görüşüldü.

Uluslararası Doğalgaz Kongresi’ne Büyük İlgi

Bakanlar Kurulu’nda dile getirilen önemli konulardan birini bu hafta içerisinde Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilen 8.Uluslararası Doğalgaz Kongresi teşkil etti. Foruma dünyanın 37 ülkesinden 100’ün üzerinde dev enerji şirket temsilcileriyle birlikte çok sayıda üst düzey yetkililer katıldı. Kongrede Türkmenistan’ın enerji kaynaklarının çeşitli güzergâhlar ile dünya piyasasına aktarılması, Türkmenistan’ın doğalgaz ve petrol sanayi sektörünün geliştirilmesi ve bu alana yapılacak yatırımlar, bu sektöre yeni teknolojilerin çekilmesi konusunda bir dizi sunumlar yapıldı.

Türkmen Tekstili – 2017 Fuarı Düzenlenecek

Haziran ayının ilk Pazar günü kutlanacak olan Tekstil Günü dolayısıyla Türkmen Tekstili – 2017 konulu Uluslararası Fuar düzenlenecek. Fuarda Türkmenistan’ın tekstil alanındaki kazanımları gösterilecek. Uluslararası etkinlik kapsamında bir dizi ikili iş görüşmeleri yapılacak ve bu görüşmelerde bu alandaki karşılıklı çıkara dayalı işbirliği konuşulacak. Ayrıca, tekstil sektöründe başarılı olan çalışanlar ödüllendirilecek.

Tekstil sektörü Türkmenistan’ın sanayi alanının önemli bir ayağını oluşturuyor ve bu sektörde üretilmekte olan ürünler dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmektedir. 

Uluslararası Bilim ve Teknik Konferansı Yapılacak

Aşkabat’ta 12-13 Haziran tarihleri arasında Uluslararası Bilim ve Teknik Konferansı gerçekleştirilecek. Dünyanın birçok ülkesinden davet edilen bilim adamları, sanayi sektöründeki inovasyon çalışmaları, biyoteknoloji ve ekoloji alanındaki teknolojik gelişmeleri değerlendirecek. Foruma katılanlar tıp ve eczacılık  alanındaki son teknolojik gelişmeleri ele alacak.

Konferans eğitim ve bilim alanında uluslararası diyaloğa destek vermek amacıyla düzenlenecek.

 

Haziran Ayı Kültürel Etkinliklere Zengin Olacak

Önümüzdeki Haziran ayı boyunca yapılacak kültürel etkinlikler hakkında Bakanlar Kurulu’nda bilgi verildi. Bu ay içerisinde Dünya Çocuklar günü, Tekstil Günü, Dünya Çevre Günü, Bilimler Günü, Kültür ve Sanat Çalışanları günü dolayısıyla bir dizi kültürel etkinlikler yapılacak.

Bunun yanı sıra Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları için başlatılan 500 günlük atlı yürüyüşün son kalan 100 günü dolayısıyla Mari şehrinde program düzenlenecek. Bu kapsamda ‘Asya Oyunları Dünya Basınında’ konulu Uluslararası Spor Medya Forumu gerçekleştirilecek. Asya Şampiyonası elemeleri kapsamında Daşoğuz kentinde Türkmenistan A Milli takımı ile Bahreyn Milli takımı arasında futbol maçı oynanacak.

Ayrıca, Haziran ayında ‘Büyük İpek yolu – dostluk ve kardeşliğin yolu’ ve ‘Ticaret ve hizmetler 2017’ konulu uluslararası fuar ve sergiler düzenlenecek.

 

Hazar’ın Hukuki Statüsü Görüşülecek

Hazar Denizi’nin hukuki statüsü ile ilgili konvansiyonun hazırlanması ile ilgili özel çalışma grubunun 49.toplantısı Aşkabat’ta yapılacak. 1-2 Haziran 2017 tarihinde yapılacak toplantıya Hazar’a kıyısı olan Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, İran ve Türkmenistan dışişleri bakan yardımcıları katılacak.

Ayrıca, 30-31 Mayıs tarihinde Aşkabat’ta Türkmenistan’ın başkanlığını yaptığı Enerji Şartı Konferansı’nın konferansı, enerji medya forumu ve eğitim semineri yapılacak.  

Öte yandan, Dünya Çevre günü dolayısıyla bir dizi uluslararası organizasyonluklar yapılacak.

Bakanlar Kurulu’nda bir de Türkmenistan Meclisi tarafından hazırlanan yolsuzluk ve rüşvete karşı mücadeleyi öngören Özel Devlet Programı ele alındı.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady