JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplandı: Ekonomik büyüme yüzde 6,4

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun Ocak-Haziran aylarının değerlendirildiği geniş katılımlı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Kurulu üyeleri yanı sıra, bakanlar, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, milletvekilleri, il, ilçe ve şehir valileri, üniversite rektörleri, banka müdürleri, gazete editörleri ve televizyon başkanları davet edildi.

Ülkenin ilk 6 ayındaki çalışmaların genel olarak değerlendirildiği toplantıda, bir dizi önemli kararlara imza atıldı. Söz konusu Bakanlar Kurulu’nda öne çıkan ana gündem konuları şöyle;

2018-2024 YILLARI İÇİN KALKINMA PROGRAMI HAZIRLANDI

2018-2024 yıllarını kapsayan ülkenin sosyal ve ekonomik açıdan kalkınmasını öngören kalkınma programının taslağı hazırlandı. Söz konusu kalkınma programı, 9 Ekim tarihinde düzenlenecek Yaşlılar Konseyi’nde kabul edilecek.

Bu program taslağı 2008-2016 yıllarının makro ekonomik göstergeleri kapsamında hazırlandı. Yeni kalkınma programında daha çok sanayi sektörüne, elektronik sanayi alanının geliştirilmesine önem verilecektir. Yeni taslakta bütün kaynakları verimli kullanarak, istikrarlı ve sürdürülebilir kalkınma hedeflenmektedir. Önümüzdeki 7 yıllık dönemde inovasyon teknolojilerin bütün sektörlerde yerini alması için daha fazla önem verilecek.

EKONOMİK BÜYÜME YÜZDE 6,4

Dünya genelindeki ekonomik sıkıntılara rağmen, Türkmenistan’da ekonomik büyüme rakamlarında istikrarlı gelişme yaşanıyor. Bakanlar Kurulu’ndaki açıklamalara göre, 2017 yılının Ocak-Haziran aylarında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki büyüme yüzde 6,4 oranına ulaştı.  Devlet bütçesindeki gelir kaynaklarının artması sonucunda ortalama maaşların yüzde 9 oranında arttırılmasına imkân sağladı.

Ülke genelinde 47 milyar dolar değerinde 1900 dev tesis inşa edilmektedir. Bunun 1800’sü Türkmenistan’ın yerli inşaat firmaları tarafından hayata geçiriliyor olması ülke yönetiminin yüzünü güldürdü.

2017 yılının 6 ayında 59 dev tesis hizmete açıldı, 632 bin 500 metrekare konut binaları inşa edildi. Söz konusu projelerin değeri 2 milyar dolar civarında.

Ocak-Haziran aylarında genel istikrarlı ekonomik görünüme sayesinde sanayide yüzde 3,2, inşaatta yüzde 4, ulaştırma ve iletişimde yüzde 10,9, tarımda yüzde 3,8, hizmet sektöründe yüzde 10,3 oranında büyüme rakamlarına ulaşıldı.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, genel üretimde yüzde 4,3 oranında bir artış görüldü. Ayrıca, 2017 yılının 6 ayında perakende ticaret hacmi 2016 yılının 6 ayına göre, yüzde 17,2 oranında arttı.

TEKNİK İYOT ÜRETİMİNDE ARTIŞ

Bakanlar Kurulu’nda ülkedeki endüstri sektöründeki kalkınma rakamları da dile getirildi. Söz konusu dönemde Sanayi Bakanlığı’nda ürün üretimindeki artış yüzde 112,6, Tekstil Bakanlığı’nda yüzde 111,8, Türkmenkimya Devlet Kurumu’nda yüzde 105,2 ve teknik iyot üretiminde ise 122,4 oranında bir artış yaşandı.

105 ULUSLARARASI ANLAŞMA İMZALANDI

Türkmenistan’a 2017 yılının 6 ayında 248  yabancı heyet geldi. Türkmenistan’ın dış politika konsepti kapsamında Ocak-Haziran aylarında yurtdışına 404 Türkmen heyeti gönderildi. Türkmenistan’da ve yurtdışında çeşitli düzeyde 134 etkinlik gerçekleştirildi ve bu kapsamda 105 uluslararası anlaşmalara imza atıldı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile yabancı ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında 22 görüşme yapıldı. Yılın başından bu yana ortak Hükümetler arası Komisyon toplantılarının 11’si gerçekleştirilirken, bir dizi iş forumları da düzenlendi.

TAPİ PROJESİ PLANA GÖRE İLERLİYOR

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesinin Türkmenistan bölgesindeki inşaat çalışmalarında belirlenen grafiğe göre devam ettiği kaydedildi.  Ayrıca, 2030 yılına kadar petrol ve doğalgaz sanayi sektörünün kalkınma programı kapsamında yapılacak çalışmalar ele alındı.

Söz konusu 6 ayda petrol ve doğalgaz kondensatı üretimi yüzde 105,1, doğalgaz üretimi yüzde 101,9 ve doğalgazın yurtdışına ihraç miktarı yüzde 103,2 oranında arttı.

BORSADA 122 İŞLEM YAPILDI

2017 yılının 6 ayında Türkmenistan Devlet ve Hammadde Borsası’nda 122 işlem yapıldı ve bu kapsamda 11 milyar 430 bin manat tutarında 6244 sözleşme imzalandı. Söz konusu dönemde Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı’nın ticaret hacmi 2 milyar 22 milyon manat düzeyine ulaştı, 42,7 milyon manat yatırım gerçekleştirildi.    

Ticaret ve Sanayi Odası 9,85 milyon manatlık hizmet gerçekleştirdi. Bu dönemde 15 fuar ve 11 konferans yapıldı.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye firmalar tarafından 360 milyon manat tutarında sanayi ürünleri, 534,4 milyon manat değerinde tarım ve gıda ürünleri üretildi. Ayrıca, Türkmen inşaat firmaları 2,6 milyar manatlık iş yaptı. 

YENİ ENSTİTÜ AÇILIYOR

Türkmenistan’da yeni eğitim-öğretim yılında yeni bir eğitim kurumu açılacak. Devlet Başkanı’nın imzaladığı Karar ile Kamu Hizmetleri Enstitüsü kuruldu. Bu sene eğitim kurumuna 400 öğrenci alınacak. Eğitim kurumunun kampüsü Aşkabat’ın Abadan ilçesinde inşa edildi. Devlet Başkanı, Oğuzhan Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi prorektörü A.Aşirov’u yeni açılacak eğitim kurumuna rektör olarak atadı.

HÜKÜMET YILLIK İZİNE ÇIKIYOR

Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısında konuşan Devlet Başkanı, 2017 yılının ikinci yarsı için yetkililere bazı talimatlar verdi. Daha sonra 10 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında hükümet yetkililerinin tatil yapabileceklerinin müjdesini verdi. Türkmen Lider, yetkililerin bu dönemde Avaza turizm bölgesi başta olmak üzere ülke genelindeki Arçman, Yılı Su gibi kaplıcalardır sanatoryumlarda tatil yapabileceklerini belirtti.

Daha sonra Türkmen Lider, Eylül ayında yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nı üst düzeyde organize etmek için ciddi bir şekilde hazırlık yapılmasının gerektiğinin altını çizdi.   Devlet Başkanı 21 Temmuz tarihinde Sağlık çalışanlarının bayramına da iyi bir şekilde hazırlanılmasını istedi. O gün bir dizi sağlık merkezleri hizmete açılacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri