JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu Toplandı: 1 milyon ton pamuk hazır

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, 1 milyon ton pamuk hasadının toplandığı belirtildi.

Bakanlar Kurulu’nda öne çıkan konular şöyle;

2022’DE GENEL NÜFUS SAYIMI YAPILACAK

Ekonomiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı G.Muradov 2022 yılında Türkmenistan genelinde genel nüfus ve konut fonu sayımının yapılan hazırlıklar ile ilgili bilgi verdi. Bu çalışma, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyince 10 Haziran 2015'te kabul edilen "2020 Nüfus ve Konut Sayımları Dünya Programı" Kararının uygulanması çerçevesinde düzenlenecektir. Nüfus sayımının organize bir şekilde yapılması için devlet komisyonu kurulacak.

TÜRKMENİSTAN PETROL VE DOÄžALGAZ 2017 KONULU ULUSLARARASI KONFERANS VE SERGİ

Petrol gazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı M.Babayev, bu sene 2-4 Kasım tarihlerinde Aşkabat’ta düzenlenecek 22. Uluslararası Türkmenistan Petrol ve Doğalgaz 2017 Konferansı ve Sergisi’ne yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirdi. Türkmenistan’ın en büyük uluslararası organizasyonlarından birini teşkil eden bu foruma dünyanın birçok ülkesinden bakanlar, resmi heyet ve uluslararası petrol ve doğalgaz şirket temsilcileri, uluslararası kuruluşlar ve basın mensupları katılacak.

Konferansta Türkmenistan’ın petrol ve doğalgaz sektöründeki gelişmeleri, bu alanındaki uluslararası işbirliği, yabancı yatırımcıların çekilmesi, Türkmen gazının dünya piyasasına çeşitli yollarla gönderilmesi, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesi değerlendirilecek.

Türkmenistan, 2018-2024 yıllarını kapsayan kalkınma programı kapsamında toplam 240 milyar manat yatırım yapmayı hedefliyor. Bu yatırım pastasında ne büyük pay, 159 milyar manat (yaklaşık 45 milyar dolar) petrol ve doğalgaz sektörüne yönlendirilecek.

1 MİLYON TON PAMUK HAZIR

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı E.Orazgeldiyev, bugüne kadar ülke genelinde 1 milyon ton pamuk hasadının toplandığını kaydetti. Çiftçiler tarafından toplanan pamuk kesintisiz olarak alım noktalarına ve pamuk fabrikalarına gönderildi. Çiftçilere zamanında ödemeler yapıldı. Toplanan pamuğun kontrol bir şekilde korunması istendi. Tekstil fabrikaları için gerekli miktardaki pamuğun gönderilmesi ve geri kalanın ise borsa aracılığıyla satılması planlandi.

Ayrıca, ülke genelinde 735 bin 787 hektar araziye kışlık buğday ekildi.

YENİ KONUTLAR HİZMETE AÇILACAK

Enerji ve Aşkabat şehrinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı D.Amangeldiyev, Aşkabat şehrinin inşa edilmesinin 15.etabı kapsamında kurulan yeni konutların ve sosyal amaçlı tesislerin açılışına hazırlık yapıldığını belirtti. Bu açılış törenleri, Türkmenistan Bağımsızlık Günü kutlamaları çerçevesinde yapılacak.

Bakanlıklar, Aşkabat valiliği, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin siparişi üzerine şehrin güneybatısında 208 tane 2 katlı villa, 12 katlı 18 konut, 3 ve 4 katlı 16 konut, ticaret merkezleri, okul ve kreş inşa edildi.

JAPONYA’DA TÜRKMENİSTAN KÜLTÜR GÜNLERİ

Kültürden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı A.Garacayev 10-12 Kasım tarihlerinde Japonya’da Türkmenistan Kültür Günleri etkinliklerinin organize edileceğini duyurdu. Bu etkinlikler kapsamında sanat eseri ve el sanatları sergileri, ünlü şarkıcıların konseri, Galkınış folklor ekibinin gösterileri ve iki ülke sanatçılarının ortak konser programı düzenlenecek.

Japonya’da Türkmenistan Kültür Günleri’nin yapılması, Ekim 2015’de Japon Başbakanı Sindzo Abe’nin Türkmenistan’a ziyareti çerçevesinde kararlaştırılmıştı.

7.RECCA TOPLANTISI

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı R.Meredov, 14-15 Kasım tarihlerinde Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı (RECCA) 7. Toplantısı Aşkabat’ta yapılacağını duyurdu. Türkmenistan ile Afganistan Dışişleri Bakanları söz konusu toplantıya hazırlık yapmaktadır. Foruma birçok ülke yanı sıra uluslararası kurumlar ve BM teşkilatları katılacak. Konferansın ana gündemi ekonomik ilişkilerin genişletilmesi olacak. 2 günlük konferans kapsamında Afganistan'ın katılımıyla gerçekleştirilen enerji, ulaştırma ve iletişim projelerinin uygulanması, ticaret, özel sektörün gelişimi ve girişimciler arasında iş işbirliğinin kurulması ele alınacak.

Ayrıca, Konferansın hazırlık çalışmaları, konferansın gündem maddeleri çerçevesinde Aşkabat’ta  “Akademik Forum” da gerçekleştirildi.

TÜRKMENİSTAN, PARLAMENTOLARARASI BİRLİÄžE ÜYE OLDU

Meclis Başkanı A.Nurberdiyeva Rusya’nın St.Petersburg kentinde Parlamentolar arası Birliğin 137'ncü Genel Kurul toplantısı kapsamında Türkmenistan’ın bu birliğe üye olduğu açıkladı. Parlamentolar arası Birliğin merkez binası İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunuyor. Dünyanın en eski uluslararası örgütlerinden birisi olan Parlamentolar arası Birlik dünya ülkelerinin parlamentoları arasındaki işbirliğinin genişletilmesine imkân sağlıyor.

YAPILAN ATAMALAR

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Recepmurat Annaberdiyev Aşkabat şehri Köpetdağ ilçesi valiliğine atandı. Bu görevde bulunan Dövlet Taşliyev başka göreve tayin edildi.

Devlet Başkanı’nın Kararıyla Dövlet Taşliyev Başsavcı Yardımcılığına ve Ana müdürlük başkanlığına atandı. Bu görevde bulunan Bayramnazar Gulov görevden alındı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri