JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu: “Dijital Türkmenistan” programı geliştirilecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bir dizi kararların alındığı toplantıda, "Dijital Türkmenistan" devlet programının geliştirilmesi yönünde karar çıktı.

Yerli İhracatçılara banka hizmetlerinde ek kolaylık

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları kendi alanlarındaki çalışmalar doğrultusunda rapor sundu. Finans ve maliyeden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, yerli ihracatçılara banka hizmetlerinde kolaylıkların sağlanması yönünde bazı teklifleri sundu. Bununla birlikte, ithal edilen bazı ürünlerde gümrük vergilerinin oluşturulması konusunda bilgi verildi.

 Türkmen Lider, Sanayiciler ve Girişimciler Birliği'yle birlikte, her vilayette çiftçi birliklerini özel bir yönetim biçimine devretmek ve daha sonra bu deneyimi diğer çiftçi birliklerine yaymak konularında çalışmalar yapılması konusunda talimat verdi.

Halka Enerji Sistemi Kurulacak

Bakanlar Kurulu’nda ülkede halka enerji sistemi kurulacağı kaydedildi. Ülkede şu anda 13 enerji santrali var. Tüketicilere kesintisiz güç kaynağını sağlamak için halka enerji sisteminin kurulması hedeflenmektedir. Bu bağlamda, Ahal ile Balkan vilayetlerinin enerji sistemleri birleştirilecek. Bazı yüksek gerilimli elektrik hatları çekilecek.

Yeni Okullar Ve Kreşler İnşa Edilecek

Toplantıda, Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı tarafından Ulusal Köy Programı kapsamında vilayetlerde sağlık evleri, 160 çocuk kapasiteli kreşlerin, 600 ve 720 öğrenci kapasiteli okulların inşa edilmesi için projelerin hazırlandığı belirtildi.

Cam Fabrikası Hizmete Açılacak

Bakanlar Kurulu’nda 14 Şubat tarihinde Ahal vilayetinin Ovadandepe mevkiinde inşa edilen Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası’nın ve Aşkabat’ta Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye firmaların idari ve ticari merkezlerinin açılacağı duyuruldu. Cam Fabrikası, Türk TEPE Türkmen şirketi tarafından inşa edildi.

“Dijital Türkmenistan” Devlet Programı

Türkmen Lider, Türkmenistan Bilimler Akademisi’ne “Dijital Türkmenistan” devlet programını hazırlaması konusunda talimat verdi. Bu program ülkede enformasyon ve iletişimin yaygınlaştırılmasına ve kolaylaştırılmasına imkân sağlayacak.

Bu program, elektronik belge yönetimine ve elektronik kimlik tanıma sistemine geçiş yapmak için de büyük önem taşıyacak.

Uluslararası Örgütler İle İşbirliği Etkinleştirilecek

Bakanlar Kurulu’nda uluslararası örgütler ile işbirliğinin daha da arttırılması yönündeki çalışmalardan bahsedildi. Türkmenistan halihazırda 46 uluslararası örgüte üye. 2018 yılında uluslararası örgüt temsilcilikleri ile birlikte 95 ortak projeye imza atılacak.

Bunların başında Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği geliyor. Bu sene Türkmenistan-AB Komitesi kapsamında birçok alanda somut ortak projeler hayata geçirilecek.

Bunun yanı sıra UNESCO ile işbirliğine ayrı önem verilecek. Bu örgüt ile işbirliği sayesinde Türkmenistan’ın Merv, Köneürgenç ve Nisa gibi tarihi mekanları Dünya Miras Listesine dahil edildi.

Türkmen Lideri’nin inisiyatifi ile UNESCO Somut olmayan kültürel miras listesine Türkmen halıcılık sanatı ve Ahalteke atçılık sanatının dahil edilmesi, UNESCO Dünya Doğal Mirası listesine Köytendag ve Badhız devlet koruma alanının dahil edilmesi hedeflenmektedir.

Geçen sene Kasım ayında Türkmenistan UNESCO Hükümetler arası Fiziksel Kültür ve Spor Komitesi (CIGEPS) 2017-2021 yılları için üyeliğine seçildi. 2021 yılında spor ve beden eğitimi alanında UNESCO himayesinde 7.Uluslararası Bakanlar Konferansı’nın (MINEPS VII) yapılması hedeflenmektedir.

İşte Bakanlar Kurulunda alınan Kararlar

– Batır Aşırov, Türkmenistan Enerji Bakan Yardımcısı görevinden alındı.

– Türkmenistan ve Belarus arasındaki işbirliğini daha da ilerletmek için Türkmenistan Devlet Başkanı, Hükümetler arası Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Komisyonunun Türkmen tarafının üyelerini belirledi ve bununla ilgili kararname imzaladı.

– Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla 2018 yılında 3 milyon fidan dikilecek. Bakanlıklara, kamu kurumlarına ve Aşkabat Belediye Başkanlığı’na Ahal vilayeti Ak buğday ve Baherden ilçeleri arasında 1,5 milyon fidan dikme talimatı verildi.

Vilayet valiliklerine vilayetleri kapsamında 1,5 milyon meyve ağaçları, üzüm ve iğne yapraklı fidan dikme talimatı verildi.

– Türkmenistan Devlet Başkanı, Ahal, Balkan, Daşoguz, Lebap ve Mari illerinde 2,030 ton ipekböceği kozasının üretimi için 2018 yılı hedefini belirledi. Koza üretimini Türkmenistan Tekstil Bakanlığı ve vilayet valilikleri kontrol edecek.

– Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) ile olan işbirliğini daha da ilerletmek için Türkmenistan Devlet Başkanı, UNESCO için Türkmenistan Ulusal Komisyonunun kurulmasını onaylayan Kararı imzaladı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

                                                             

Ýene-de okaň

Türkmen wekiliýeti ÝUNESKO-nyň işleri barada Milli toparlaryň mejilisine gatnaşdy

Mazenderan welaýatynyň Türkmenistana eskporty artdy

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy