DÜNÝÄ

Asya Oyunları Dünya Basınında Spor Medya Forumu’na büyük ilgi

Türkmenistan’da düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na 100 gün kalması dolayısıyla Asya Oyunları Dünya Basınında konulu Uluslararası Spor Medya Forumu düzenlendi. Foruma 39 ülkeden 90 civarında gazeteci katıldı. Atavatan Türkmenistan dergisinin de katıldığı foruma, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov kutlama mesajı gönderdi.

Mari vilayetindeki Mari otelinde gerçekleştirilen medya foruma kutlama mesajı gönderen Türkmen Lider, Türkmenistan’ın sağlıklı yaşam için büyük işler yaptığını kaydetti. Aşkabat’ta 17-27 Eylül tarihinde düzenlenecek 5.Asya Oyunları için dev Olimpiyat Köyü tesisinin inşa edildiğini söyleyen Devlet Başkanı, Asya ve Okyanus ülkelerinden çok sayıda sporcunun katılacağını, Türkmenistan’ın teklifi ile spor branşlarına Türkmen Milli güreşinin ve atlı sporun dâhil edildiğini ifade etti. 

Daha sonra medya forumu kapsamında yurtdışından davet edilen federasyon yetkilileri, gazeteciler sunum yaptılar. Daha önce de Asya Oyunları ile ilgili 3 tane daha uluslararası düzeyde medya forum düzenlendi.

Geçen sene Asya Gazeteciler Günü dolayısıyla Aşkabat’ta düzenlenen medya forumuna Atavatan Türkmenistan dergisi de destek verdi.

Asya Oyunları’na 3 ay gibi az süre kaldı. 6 bin civarında sporcu gelecek. Spor yarışları için 600 bin civarında bilet satılması hedefleniyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Nepally dagçy 30-njy gezek Ewereste çykdy

Türkmenistanyň we Gazagystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan 13-nji “ClasicFest” festiwalyna gatnaşdy

Täjigistanyň Premýer-ministri Arkadag şäherine baryp gördi

Kaliforniýanyň Dawis şäherinde Türkmenistan tanyşdyryldy

Ata Watan Eserleri

Putin 26-27-nji maýda Özbegistanda döwlet saparynda bolar