DÜNÝÄ

Aşkabat-Türkmenbaşı otobanı inşa edilecek

Ulaştırma sektöründe büyük yatırımlara imza atan Türkmenistan, aynı zamanda uluslararası ulaşım koridorlarının kurulmasına, transit taşımacılığın yaygınlaştırılmasına öncülük etmektedir. Bunun için ülke genelinde yeni ulaştırma projelerine imza atılmaktadır. Bunların başında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ı Hazar Denizi’nin kıyısındaki Türkmenbaşı şehri ile birleştirecek otoban projesi gelmektedir.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, hafta başında gerçekleştirdiği video-konferansı çalışma toplantısında Türkmenavtoyolları kurumu başkanı A.Övezov ile bu projeyi görüştü. Türkmen Lider, Aşkabat-Türkmenbaşı otobanının inşaatı, Türkmenbaşı uluslararası deniz limanının kapasitesini göz önünde bulundurarak, lojistik hizmetlerinin kalitesini iyileştirme, uluslararası transit ve ulaşım altyapısını genişletme, komşu ülkeler arasındaki ticaret cirosunu artırma, malların ihracat ve transit geçişi için bir fırsat sağlayacağını belirtti.

Bu bağlamda, Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye ulaşım koridorunun kurulması için de önemli olduğu ifade edildi. Bu ulaşım koridoru Orta ve Güney Asya, Hazar ve Karadeniz havzaları, Akdeniz bölgeleri de dahil olmak üzere geniş bir jeo-ekonomik alanda işbirliğinin güçlendirilmesine katkıda bulunacak.

Devlet Başkanı bu video-konferanslı çalışma toplantısında Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları Esenmurat Orazgeldiyev ve Myratgeldi Meredov yanı sıra Kültür Bakanı A.Şamuradov, Devlet Turizm Komitesi Başkanı S. Çolukov, Türkmenpetrol devlet kurumu başkanı D.Haciyev, Sanayi Bakanı H.Mergenov, Tekstil Bakanı N.Gaylıyev, Türkmenkimya kurumu başkanı N.Niyazlıyev, İnşaat ve Mimarlık Bakanı S.Selimov, Türkmenhavayolları kurumu başkanı D.Saburov, Deniz ve Nehir Taşımacılığı Devlet Hizmeti Başkanı A. Gurdov, Spor ve Gençlik Politikalar Bakanı D.Gulgeldiyev ile görüşerek, bakan ve kamu kurum yetkililer ile ilgili sektörlerindeki çalışmaları değerlendirdi.

Ýene-de okaň

Nýu-Ýork şäherinde Durnukly ulagyň dostlary toparynyň Ministrler derejesindäki ilkinji duşuşygy geçirildi

Maryda 59 sany täze kotejjler toplumynyň açylyş dabarasy boldy

BAE-niň Merkezi Aziýa maýa goýumlary 13 milliard dollardan geçdi

Hormatly Prezidentimiziň täze kitaby Türkiýede tanyşdyrylar

Türkiýede Magtymguly Pyraga bagyşlanan konsert geçiriler

Türkmenistanyň Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasyna wekil bellemegine ynam bildirdi