JEMGYÝET

5.Asya Oyunları Katar’da tanıtıldı

Türkmenistan’da düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları, Katar’ın başkenti Doha’da tanıtıldı. Türkmen-Katar İş Forumu kapsamında spor alanındaki işbirliği konusu ele alındı ve Asya Oyunları hakkında sunum yapıldı.

Aşkabat’taki Asya Oyunları’na sadece Asya ülkeleri değil, aynı zamanda Okyanus ada ülkeleri de katılacak. 21 spor dalında yarışlar yapılacak.  Bir önceki Asya Oyunları’da 43 ülkenin sporcusu 12 spor dalında madalya için yarışmıştı.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın teklifiyle Türkmen milli güreşi ve konkur spor dallarında da 62 ülke sporcuları ter dökecek.

Türkmen heyeti, Katarlı işadamlarına Aşkabat’taki Olimpiyat Köyü projesi hakkında bilgi verdi. 30’a yakın tesisin yer aldığı Olimpiyat Köyü Orta Asya bölgesinin önemli spor komplekslerinin biri oldu.

Asya Oyunları için Aşkabat’a gelecek konuk sayısı 8 binden fazladır. Bunların arasında sporcular ve basın mensupları var. Konuklara 8 binden fazla gönüllü hizmet verecek.

Olimpiyat Köyü projesinde Nisan ayında 3 spor dalında – boks, halkter ve yüzme alanında test yarışı düzenlenecek. Daha önce sambo, Türkmen güreşi, basketbol, tenis, atletizm ve jui-jitsu dallarında yarışlar yapılmıştı.

Ayrıca, tanıtım kapsamında Asya Oyunları’nın Maskotu da tanıtıldı. Türkmen heyeti, 2022 yılında Katar’da düzenlenecek Futbol Dünya Şampiyonası için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi aldı.

Dünya Şampiyonası için hazırlıklardan sorumlu menejer Muhammed Almullah, 5.Asya Oyunları’nın Türkmenistan’a kapsamlı spor organizasyonlarına ev sahipliği yapabilecek ülkelerin arasında haklı yerini almak için bir fırsat vereceğini kaydetti. Katarlı yetkili, ülkesinin Türkmenistan’a Asya Oyunları organizasyonluğunda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri