TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

5.Asya Oyunları İçin Gönüllüler Grubu Oluşturuluyor

Başkent Aşkabat’taki Olimpiyat Köyü kapsamında Spor otelinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nda hizmet verecek gönüllüleri seçip almak konusunda Aşkabat-2017 gönüllüler programı başladı. 9 Şubat-10 Mart tarihleri arasında 5.Asya Oyunları’nın gönüllüleri kayıta alınacak. Ülkedeki tüm eğitim kurumlarının öğrencileri Eylül ayında düzenlenecek Oyunlar ’da gönüllüler saflarına katılmak için elektronik ortamda anket doldurabilecek.

Otelde düzenlenen törende konuşan 5.Asya Oyunları İcra Komitesi Başkanı Dayanç Gulgeldiyev, dev spor yarışlarında gönüllülerin faaliyetlerinin büyük önem taşıdığını kaydetti. Türkmen yetkili, gönüllüleri hazırlamak konusunda Türkmenistan Eğitim Bakanlığı, Devlet Spor Komitesi ile yakından işbirliği yaptıklarını belirtti.

Gönüllüleri seçip almak için birçok testlerin yapıldığı ve gönüllülerin Türkmenistan’daki uluslararası turnuvalar başta olmak üzere Rusya, Çin, Güney Kore ve Azerbaycan’daki spor yarışlarına katılarak, tecrübe edindiği belirtildi.

İngiliz Trivandi Chanzo Limited şirketi Genel Müdürü Mick Wright, Türkmenistan’daki 19 üniversiteler ile yakından işbirliği yapıldığını kaydetti. İngiliz işadamı, 5.Asya Oyunları için 10 bin gönüllü grubuna ihtiyaç olduğunu belirtti.

ABD’nin Aşkabat Büyükelçiliği’nin desteğiyle Türkmenistan Dışişleri ve Eğitim Bakanlıklarının yardımıyla Aşkabat-2017 programı kapsamında Ocak 2015 tarihinde bu yana gönüllüleri eğitmek programı sürdürülmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle