JEMGYÝET

5.Asya Oyunları İçin Gönüllüler Grubu Oluşturuluyor

Başkent Aşkabat’taki Olimpiyat Köyü kapsamında Spor otelinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nda hizmet verecek gönüllüleri seçip almak konusunda Aşkabat-2017 gönüllüler programı başladı. 9 Şubat-10 Mart tarihleri arasında 5.Asya Oyunları’nın gönüllüleri kayıta alınacak. Ülkedeki tüm eğitim kurumlarının öğrencileri Eylül ayında düzenlenecek Oyunlar ’da gönüllüler saflarına katılmak için elektronik ortamda anket doldurabilecek.

Otelde düzenlenen törende konuşan 5.Asya Oyunları İcra Komitesi Başkanı Dayanç Gulgeldiyev, dev spor yarışlarında gönüllülerin faaliyetlerinin büyük önem taşıdığını kaydetti. Türkmen yetkili, gönüllüleri hazırlamak konusunda Türkmenistan Eğitim Bakanlığı, Devlet Spor Komitesi ile yakından işbirliği yaptıklarını belirtti.

Gönüllüleri seçip almak için birçok testlerin yapıldığı ve gönüllülerin Türkmenistan’daki uluslararası turnuvalar başta olmak üzere Rusya, Çin, Güney Kore ve Azerbaycan’daki spor yarışlarına katılarak, tecrübe edindiği belirtildi.

İngiliz Trivandi Chanzo Limited şirketi Genel Müdürü Mick Wright, Türkmenistan’daki 19 üniversiteler ile yakından işbirliği yapıldığını kaydetti. İngiliz işadamı, 5.Asya Oyunları için 10 bin gönüllü grubuna ihtiyaç olduğunu belirtti.

ABD’nin Aşkabat Büyükelçiliği’nin desteğiyle Türkmenistan Dışişleri ve Eğitim Bakanlıklarının yardımıyla Aşkabat-2017 programı kapsamında Ocak 2015 tarihinde bu yana gönüllüleri eğitmek programı sürdürülmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan Buharest şäherinde “TIBCO-2024” halkara sergisine gatnaşar

“Senagat töleg” ykjam programma bilen meýletin haýyr-sahawat serişdelerini tölemek mümkinçiligi

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri