JEMGYÝET

Türkmenistan, Küresel Ulaştırma Konferansı’na hazır

Birleşmiş Milletler ve Türkmenistan Hükümeti’nin ortaklaşa düzenlediği 1.Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı öncesinde bugün saat 12:00 ‘da bayraklar göndere çekildi. 26-27 Kasım tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı’nın girişimiyle BM Genel Sekreteri’nin kararıyla ulaştırma sektöründeki işbirliğine odaklanan ilk global düzeydeki konferans Aşkabat’ta gerçekleşecek.

Bu konferans öncesinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki Sanayi ve Ticaret Odası’nın önündeki meydanda bir tören düzenlendi. Törende Türkmenistan ile BM bayrağı göndere çekildi. Sözkonusu törene, BM Genel Sekreteri Yardımcısı  Wu Hongbo, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı çalışanları, Aşkabat’taki yabancı diplomatik temsilciliklerin yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

“Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisinin takip ettiği törende ilk olarak konuşan Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Meredov, ulaştırma sektöründeki işbirliğinin daha da aktif bir hal alması için Aşkabat’ta küresel düzeyde bir uluslararası konferansın düzenleneceğini ve bunun için BM ile ortaklaşa büyük bir çalışma yapıldığını kaydetti. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ayrıca, BM ile her alanda işbirliği yaptıklarını ve bu işbirliği stratejik boyutta devam ettirmek istediklerini belirtti. Türkmen yetkili, gelecek sene Türkmenistan ile BM arasındaki işbirliğinin 25. yıl dönemi olacağını vurguladı.

BM Genel Sekreteri Yardımcısı Wu Hongbo ise konuşmasında, sürdürülebilir ulaştırma sektöründeki işbirliği için önemli bir konferansın düzenleneceğini belirterek, bunun bir ilk olduğunu kaydetti. Wu Hongbo, sürdürülebilir ulaşım için öngörülen ilk BM konferansı, sürdürülebilir ulaşımın sürdürülebilir kalkınmanın ve iklim değişikliğinin ilerlemesinde oynadığı önemli rolün giderek daha fazla önem taşıdığını ifade etti.

Resmi konuşmalardan sonra Türkmenistan ile BM bayrağı tören eşliğinde aynı anda göndere çekildi. Ulaştırma Konferansı resmi olarak açıldı. Konferansın ilk oturumu yarın düzenlenecek. Konferansa, Türkmenistan Devlet Başkanı ile BM Genel Sekreteri Ban ki-moon başkanlık edecek.  

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy