DÜNÝÄ

Tüm adayların aldıkları oylar açıklandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Kurulu’nun ortak toplantısında Türkmenistan Seçim ve Referandum Merkez Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin resmi sonuçlarını açıkladı.

Türkmenistan Seçim ve Referandum Merkez Kurulu Başkanı Gulmurat Muradov’un açıklamasında göre, mevcut Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov yüzde 97.69, Devlet Gıda Sanayi Birliği Başkan Yardımcısı Maksat Annanepesov yüzde 1.02, Rısgal Ticaret Bankası Başkanı Bekmurat Atalıyev yüzde 0.36, Ahal vilayeti  Ekonomi ve Kalkınma Genel Müdürlüğü Başkanı Serdar Celilov yüzde 0.25, Mari vilayet vali yardımcısı Cumanazar Annayev yüzde 0.21, Daşoğuz vilayet vali yardımcısı Meretdurdu Gurbanov yüzde 0.17, Seydi Petrol Rafinerisi Başkanı Ramazan Durdıyev yüzde 0.17, Garaboğazsulfat üretim işletmesi Genel Müdürü Süleymannepes Nurpenesov yüzde 0.09 ve Ziraat Partisi Mari vilayet komitesi başkanı Durdukılıç Orazov yüzde 0.06 oranında oy aldı.

Türkmenistan Seçim ve Referandum Merkez Kurulu, Seçim Kanunu’nun 76.maddesine göre, aday Gurbanguli Berdimuhamedov’u oyların çoğunu aldığı için Türkmenistan’ın seçilmiş cumhurbaşkanı olarak ilan etti.

Toplantıda daha sonra konuşan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, seçimlerde kendisinin adaylığının desteklenmesini bütün herkesin başarılarının sonucu olarak kabul ettiklerini açıkladı. Devlet Başkanı, seçime katılan bütün vatandaşlarını tebrik ederek, kendi adaylığını desteklediklerini için de müteşekkir oldu. Türkmen Lider, seçim sonuçlarının 5 yıl öncekiyle  kıyaslandığında anlamlı ölçüde yüksek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bunun da 5 yıl süre zarfında yapılan başarılı çalışmaların sonucu olduğunu ifade etti.

Türkmen Lider, halkın güvenini kendisine bundan sonraki dönemde daha büyük işler yapmak için ilham verdiğini belirterek, önümüzdeki 7 yıl içerisinde halkının mutlu ve müreffeh bir hayat sürmesi için daha çok çalışacağını söyledi.

Devlet Başkanı yeni dönemde de uyuşturucu ile amansız mücadelenin devam edeceğini, dış politikada tarafsızlık statüsüne bağlı kalınarak, Türkmenistan’ın dünyadaki itibarını yükseltmek için çalışacaklarını ifade etti. Sanayi sektörünü geliştireceklerini, yeni teknolojilerin alınacağını, ülke ekonomisinin dinamik bir şekilde gelişmesi için çaba göstereceklerini ifade etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler