TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

İran Kültür Günleri, Türkmenistan’da Başladı

İran İslam Cumhuriyeti’nin Türkmenistan’daki Kültür Günleri etkinlikleri başladı. Türkmenistan Kültür Bakanlığı ile İran Aşkabat Büyükelçiliği Kültür Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinliklerin açılış töreni gerçekleştirildi.

Söz konusu etkinlikler için Türkmenistan’a komşu İran’dan yetkililer, kültür ve sanat dünyasının temsilcileri ve folklor ekipleri geldi. İranlı yetkililer, Türkmenistan Kültür Bakanlığı’nda kabul edildi ve kültürel ilişkiler ele alındı.

Aşkabat’taki Devlet Mukamlar Köşkü’nde düzenlenen açılış töreninde konuşan İran İslam Cumhuriyeti’nin Yüksek Kültür Konseyi üyesi ve Kültür ve İslâmî İlişkiler Kurumu Başkanı İbrahimi Torkaman ve İran’ın Aşkabat Büyükelçisi Seyed Mohammad Ahmadi, uzun bir geçmişe dayanan iyi komşuluk ilişkileri olan İran ile Türkmenistan halkının kültürel münasebetlere büyük değer verdiğini kaydetti. Ayrıca, Kültür Günleri etkinliklerinin ülkeler arasındaki kültürel bağların güçlenmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Resmi konuşmalardan sonra İranlı sanat ekipleri gösterilerini sundu. İran mahsus şarkılar ve çeşitli türküler seslendirildi. Araz isimli çocuk dans ekibinin gösterisi büyük ilgi gördü.

İran Kültür Günleri etkinlikleri kapsamında Devlet Sanat Akademisi’nde İran’ın kültürel mirasını ortaya koyacak sanat eserlerinin sergisi düzenlenecek. Aşkabat sinema salonunda ise son yıllarda İran yönetmenler tarafından filmler gösterime girecek. Bunun yanı sıra Vatan sinema salonunda ise İranlı folklor ekiplerinin gösterisi gerçekleştirilecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle