JEMGYÝET

Avaza Spor Kompleksi Açıldı

Dünya Sağlık Günü dolayısıyla Hazar’ın kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde inşa edilen Avaza Spor Kompleksi hizmete açıldı. Açılış törenine, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ve Uluslararası Spor Kongresi için gelen konuklar katıldı. Atavatan Türkmenistan dergisi dâhil çok sayıda yerli ve yabancı medya töreni takip etti.

Devlet Başkanı tören alanına gelmesiyle başlayan açılışta dans gösterisi düzenlendi. Ardından Devlet Başkanı, Asya Olimpiyat Konseyi Başkanı Şeyh Al Sabah ile açılış kurdelesini kesti. Daha sonra resmi heyet ve konuklar spor kompleksindeki tesisleri gezdiler.

Bu proje, Türkmenistan Sanayi Bakanlığının siparişi üzerinde Türkmenistan Sanayiciler ve İşadamları Birliği’nin üyesi Mıradım Türkmen firması tarafından inşa edildi. 28,5 hektar alana kurulan dev kompleks 7 binadan oluşmaktadır. Bu spor kompleksinde sporun 20 dalında spor müsabakaları ve antrenmanlar yapmak için bütün koşullar oluşturuldu.  

Spor kompleksinde basketbol, tenis, atletizm, hentbol, voleybol, buz hokeyi, buz pateni, fitnesi, yüzme gibi birçok spor tesisleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 150 kişilik konferans salonu, restoran, açık futbol, tenis, basketbol sahaları yer almaktadır ve 250 araçlık 2 otopark mevcut. Bütün tesisler Avrupa ülkelerin spor malzemeleri ile donatılmıştır.

Spor kompleksinin Buz köşkünde buz patencilerin şovu yapıldı. 14,4 bin metrekare alandaki Buz köşkünde buz pateni ve buz hokeyi için bütün imkânlar oluşturuldu. 2 bin 949 seyirci kapasiteli Buz köşkü Finlandiya Raito Sport ve Kerko ile ABD’nin Zamboni şirketlerinin spor malzemeleri ile donatıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda 1 million 400 müň tonnadan gowrak bugdaý hasyly ýygnaldy

Türkmenistanyň ýolbaşçy düzümi 1-nji awgustdan dynç alşa çykar

Talyp-2024: dalaşgärler üçin saglyk öýleri

Ata Watan Eserleri

Lebap welaýatyna täze prokuror bellendi

Talyp-2024: Giriş synaglary üçin zerur bolan resminamalar

Türkmenistanda zähmet haklary 10 göterim ýokarlandyrylar