BIZNES

Özbekistanlı Çocuklar Avaza’da tatil yapıyor

Özbekistanlı çocuklardan oluşan grup, Türkmenistan’ın Hazar Denizi sahilinde bulunan Avaza turizm bölgesinde tatil yapmak için geldi. Özbekistan Başbakan Yardımcısı ve Kadınlar Derneği Başkanı T.Narbayeva başkanlığında oluşan grup, 25 Mayıs tarihine kadar Avaza’ da tatil yapacak.

Özbekistanlı çocuklar, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un davetlisi olarak geldi. Türkmen Lider, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev ile Mayıs ayının başlarında yaptığı telefon görüşmesinde Özbek çocuklarını Avaza’ ya tatil yapmaya davet etmişti.

 

Özbekistan’ın Buhara, Novai, Horezm ve Karakalpakistan bölgesinden 100 civarındaki çocuk, Ayvaz’daki Dayanç çocuk dinlenme tesislerinde kamp yapacak. Çocuk grubuna, Özbekistan’ın eğitim, sağlık, televizyon bakanlıkları temsilcileri yanı sıra Tomoşa çocuk tiyatro grubu da eşlik ediyor.

Tatil döneminde Avaza ’da gezi turu yapılacak, çeşitli kültürel etkinlikler organize edilecek. Türkmenistan’dan Eğitim, Dışişleri, Kültür Bakanlıkları yanı sıra Devlet Spor Komitesi, Sendika Kurumu, Balkan vilayet valiliği ve Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi organizasyon çalışmalarını yürütecek.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

 

 

Ýene-de okaň

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “HI-TECH Türkmenistan 2024” halkara forum we sergi geçiriler

Özbegistan, Gazagystan we Gyrgyzystan bilelikde gidroelektrik stansiýasy gurar

Watan harmanyna 2100 tonnadan gowrak pile tabşyryldy

Wenada bilelikdäki türkmen-awstriýa toparynyň 12-nji mejlisi geçirildi

Hytaý-Gyrgyzystan-Özbegistan demirýoly boýunça ylalaşyga gol çekildi