TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Aşkabat Parkı açıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Özbekistan’ı ziyaret ederek, iki ülke arasındaki işbirliğinde yeni döneme başlanmasına katkı sağladı. Bu ziyaret kapsamında üst düzey görüşmeler yapıldı ve birçok anlaşmaya imza atıldı.

Ayrıca, iki ülke halklarının arasındaki eski yıllara dayanan dostane bağların pekiştirilmesi için büyük bir projeye imza atıldı. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’in merkezinde Aşkabat Parkı inşa edildi. Bu park, iki ülke Lideri Gurbanguli Berdimuhamedov ve Şavkat Mirziyoyev’in katılımıyla açıldı.

Park açılışından önce iki Lider, 18 Mayıs 2017 yılında Taşkent’te açılışı yapılan Türkmen halkının büyük şairi Mahtumkuli Firaki’nin anıtına çelenk bıraktı.

Daha sonra Liderler, parkın açılışını gerçekleştirdi. Bilindiği gibi, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat ile Özbekistan’ın başkenti Taşkent 20 Mayıs 2017 yılında imzalanan anlaşma kapsamında kardeş şehirlerdir. Bu bağlamda, kardeşlik münasebetlerin geliştirilmesi adında Taşkent’te Aşkabat Parkı inşa edildi.

Park 10 hektar alana inşa edildi. Parkın girişinde Ahalteke atlarının heykelleri ile süslenen su fıskiyesi ziyaretçileri karşılamaktadır.

Türkmen Lider, Özbek mevkidaşına ve Taşkent halkına misafirperverliği için teşekkür ederek, bu parkın iki devletin ve halkın arasında dostluğun ve kardeşliğin sembolü olacağını belirtti.

Park birçok oyun alanları ve atraksiyon alanları ile Taşkent halkının en çok uğrak merkezine dönüşeceği kesin. Park alanı Türkmen halkının sembollerini taşmaktadır. Türkmen milli saz aleti dutar, Ahalteke atı, Hazar Denizi ve beyaz Mermerli Aşkabat’ın görünümü verilmiş.

Park kapsamında birçok servis hizmeti de sağlanmaktadır. Yemek için ve çeşitli ihtiyaçların giderilmesi için satış alanları yer almaktadır.

Park’taki dönme dolap ise akşamları Özbekistan’ın başkenti Taşkent’i izlemek için büyük bir fırsattır.

Ýene-de okaň

Magtymguly Pyragynyň doglan güni ÝUNESKO tarapyndan bellener

Türkmenistan ÝUNESKO-nyň Ýerine ýetiriji geňeşiniň 216-njy mejlisine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

“Merkezi Aziýa-Ýewropa Bileleşigi”:Owganystan boýunça Ýörite wekilleriň dördünji duşuşygy

Teswirle