BIZNES

Özbekistan sanayi ürünleri ilk fuarı

Türkmenistan’da Türkiye, İran ve ABD’den sonra şimdi Özbekistan kendi firmalarının katıldığı bir fuar açtı. Özbekistan Sanayi Ürünleri Fuarı, ilk defa Aşkabat’ta ziyaretçilere kapılarını açtı. Türkmenistan ve Özbekistan Devlet Başkanlarının girişimiyle yapılan fuara, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı destek verdi.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Fuar Merkezi’nde ziyaretçilere kapılarını açan fuara, 70’ün üzerinde Özbek firmasından 250 civarında işadamı katıldı. Fuarda, madencilik, metalürji, petrol ve gaz endüstrileri, makine yapımı, elektrik, tekstil ve kimya sanayileri, inşaat malzemeleri, ev aletleri ve gıda, ilaç ve ticaret üretiminde yer alan birçok şirket ürünlerini görücüye çıkardı.

Fuarın açılış törenine hükümet üyeleri, bakanlar, yabancı büyükelçiler, basın mensupları ve yerli iş dünyası temsilcileri katıldı. Türkmen Lider fuar katılımcılarına mesajın gönderdi. Mesajda, bu fuarın Türkmenistan ile Özbekistan arasındaki işbirliğinin yeni seviyelere taşıyacağını inandığını söyledi.

Fuarda resmi heyet, şirketlerin stantlarını gezdi ve bilgi aldı. Özbek firmaları, Türkmenistan’a yapmak istediklerini ürün ihracat kalemleri hakkında Türkmen yetkilileri bilgilendirdi.

Komşu ülkenin Türkmenistan'daki ilk ulusal sanayi sergisi, Özbek üreticilerinin becerilerini göstermek, ileri düzeydeki gelişmeleri ve teknolojileri paylaşmak için etkin bir platform haline gelmiştir. Bu fuar iş ortaklarının ticari faaliyet alanlarını genişletecek, aralarında doğrudan temasların kurulmasına imkan sağlayacak.

29-31 Mart tarihleri arasında açık kalan fuar, ilk 2 gününde çok sayıda ziyaretçi tarafından gezildi.

Ýene-de okaň

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “HI-TECH Türkmenistan 2024” halkara forum we sergi geçiriler