JEMGYÝET

Özbek Lider: Türkmenistan bölgedeki stratejik ortağımız

Aralık 2016’da cumhurbaşkanlığına seçilen ve ilk yurtdışı ziyaretini Türkmenistan’a gerçekleştiren Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Türkmenistan’ın Orta Asya bölgesindeki en önemli stratejik ortakları olduğunu söyledi. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un da Şubat seçimlerinden sonra ilk yabancı konuğu olan Özbek Lider, Aşkabat’ta askeri törenle  karşılandı. Aşkabat’taki Bağımsızlık Meydanında karşılama töreni düzenlendi. Ardından Liderler Oğuzhan Köşkü’nde geçerek, baş başa görüştüler ve ardından heyetler arası görüşmelere katıldı. Resmi görüşmelerin ardından bir dizi ikili anlaşmalara imza atıldı.

Devlet Başkanları Gurbanguli Berdimuhamedov ile Şavkat Mirziyoyev Türkmenistan ile Özbekistan arasında stratejik işbirliği anlaşmasına imza atarken, iki ülke hükümeti arasında 2018-2020 yılları için ekonomik işbirliği anlaşmasına, demiryol alanında işbirliği memorandumuna, 2017-2019 yılları için kültür işbirliği anlaşmasına, 2017-2018 yılları için Türkmenistan ve Özbekistan Dışişleri Bakanlıkları arasında işbirliği anlaşmasına imza atıldı. Ayrıca, Türkmenistan Daşoğuz ve Lebap vilayetleri ile Özbekistan’ın Buhara ve Horezm vilayetleri arasında ticari, ekonomik ve kültürel işbirliği anlaşmalarına imza atıldı.

Bunun yanı sıra Özbekistan’ın kurumlar ile Türkmenistan’ın Ulaştırma, Tarım ve Su Bakanlığı ve Türkmenkimya Kurumu çeşitli anlaşmaları imzaladı.

İmza törenini ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Türkmenistan Devlet Başkanı, Özbekistan’ı en yakın ortağı olarak gördüklerini kaydederek, enerji, ulaştırma, ekoloji, ticaret, kültür ve diğer alanlarda işbirliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması için bütün imkanların olduğunu kaydeden Türkmen Lider, enerji alanındaki işbirliği devam ettirmek istediklerini kaydetti. Devlet Başkanı, özellikle elektrik enerji alanında Türkmenistan’ın elektriğini Özbekistan üzerinden Tacikistan’a, Afganistan’a ve Pakistan’a satılması konusunda ortak projeler geliştirebileceklerini belirtti. Türkmen Lider, Orta Asya’da güvenliğin sağlanması, Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması, terör ve diğer tehditlere karşı ortaklaşa işbirliğini devam ettirmek konusunda anlaştıklarını ifade etti.

Devlet Başkanı, Özbekistan ile ulaştırma koridorlarının kurulması yönünde önemli işbirliği yapabileceklerini kaydederek, bu alanda 2011 yılında imzalanan Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman ulaşım koridorunun anlaşmasının önemine dikkat çekerek, bunun yanı sıra Özbekistan-türkmenistan-Hazar Denizi-Güney Kafkazlar ve bunun üzerinden Gircistan’a, Türkiye’ye ve Romanya’ya kadar ulaşılabileceklerini söyledi.

Özbekistan Devlet Başkanı ise konuşmasında, Türkmenistan’a ilk yurtdışını ziyaretini gerçekleştirmesinin bu ülkeye büyük ölçüde önem verildiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Türkmenistan ile her alanda işbirliği yapmak istediklerini ve bu ziyaretinin tarihi bir önem taşıdığını ifade eden Özbek Lider, ticaret arttırılması, enerji, turizm, ekoloji ve diğer alanlarda işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Konuk Lider, Türkmen mevkidaşının Hazar’ın kıyısında Özbek vatandaşlarının, özellikle çocukların tatil yapması için teklifine sıcak bakarak, iyota zengin Hazar’ın havasının çocuklara iyi geleceğini ve bu konuda ilgili yetkililere talimat vereceğini kaydetti.

Liderler, resmi görüşmelerden sonra atçılık kompleksine gittiler. Yarın, 7 Mart’ta Liderler Türkmenistan’ın Özbekistan sınırına yakın olan Lebap vilayetinde demiryolu ve  karayolu köprüsünün açılışını gerçekleştirecek. Ayrıca, Lebap vilayeti Türkmenabat kentinde Özbekistan’ın ilk Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un heykeli açılacak. Bunun yanı sıra Türkmenabat kentindeki Ruhiyet Köşkü’nde iki ülkenin sanatçılarının dostluk konseri olacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri: Türkiýe Respublikasy Türkmenistan üçin iň ýakyn doganlyk döwlet

Türkmen halkynyň Milli Lideri we Türkiýäniň Prezidentiniň telefon arkaly söhbetdeşligi